Saturday, January 23, 2021
рекламно место 1
дома КУЛТУРА

КУЛТУРА

Песните на Бијонсе се дефинитивно хит за сите жени во светот – Погледнете ги 5-те “химни” посветени на понежниот пол

Кога станува збор за светската Бијонсе , со сигурност може да кажеме дека се работи за ѕвезда, жена која претставува модел на однесување за...

УЖИВАЈТЕ ВО ПОУКАТА ШТО ЌЕ ВИ ЈА УДОВОЛИ ГОРДОН ВО КРАТОК АНИМИРАН ФИЛМ КО ЌЕ ВЕ ВООДУШЕВИ

Кратка анимирана приказна за Гордон , кој се соочува со една преголема и тешка тајна. Наместо коса има змии на главата што имаат лоша...

ВИДЕО: ДиЏеј Бабура Јуниор со нов хаус микс заедно со вилионистот Виктор Ангелов

Младиот познат ДиЏеј Бабура Јуниор деновиве сними одличен комерцијален хаус микс во присуство на виолина заедно со Виктор Ангелов.Ова е уште еден доказ дека...

ПОЧУСТВУВАЈТЕ ЈА СОВРШЕНОСТА НА ШУМИТЕ НИЗ ПРИЗМАТА НА ИТАЛИЈАНСКИОТ ФОТОГРАФ МАНУЕЛО БЕЧЕКО

Италијанскиот фотограф Мануело Бечеко, во неговите магични фотографии ја доловува тивката и невина убавина на шумата. Мануело ја користи природата како негово платно, фотографиите...

ЉУБИТЕЛ СТЕ НА ИНДИСКАТА ФИЛОЗОФИЈА – ЗАПОЗНАЈТЕ ГО РАБИНДРАНАТ ТАГОРЕ

Рабиндранат Тагоре  (7 мај 1861 – 7 август 1941) поет, музичар и уметник од индискиот потконтинент.  Тој ја преобликуваше бенгалската литература и музика, како...

ЖИВОТОТ НИЗ ПРИЗМАТА НА ХАРУКИ МУРАКАМИ – КОГА СЕ ГУШКАМЕ ГИ СПОДЕЛУВАМЕ НАШИТЕ СТРАВОВИ

Харуки Мураками (роден на 12 јануари 1949) е јапонски писател. Неговите книги и приказни се бестселери во Јапонија, како и на меѓународно ниво, при...

КАРЛ ЈУНГ – ПАТОТ ПРЕКУ ПОУЧНИ ПРИКАЗНИ, КАКО ДЕЛ ОД НЕГОВАТА КНИГА „СЕЌАВАЊА, СОНИШТА, РЕФЛЕКСИИ“

“Спомени, соништа, рефлексии” е делумно автобиографска книга од швајцарскиот психолог Карл Јунг и соработникот Анила Јафе. Првично е објавен на германски јазик во 1962...

ФРАНЦ КАФКА И ДЕЛ ОД НЕГОВИТЕ МУДРОСТИ КОИ ВРЕДИ ДА ГИ ПРОЧИТАТЕ

Франц Кафка (3 јули 1883 во Прага – 3 јуни 1924 во Виена) е еден од водечките писатели на германскиoт јазик од 20 век....

ДЕЈЛ КАРНЕГИ – АКО СУДБИНАТА ВИ ПОДАРИ ЛИМОН, НАПРАВЕТЕ ЛИМОНАДА

Патот на Карнеги кон академското знаење започнува во Педагошкиот институт во Ворнсберг. Неговиот татко немал можност да плаќа за пансион, затоа Дејл патувал 6...

ЗА ЉУБИТЕЛИТЕ НА РОМАНТИЧНИТЕ ДРАМИ , ОВАА СЕРИЈА ЌЕ ВЕ ВООДУШЕВИ

ТВ серијата, Ти (You) со сигурност ќе биде нај исполнетиот дел од вашето слободно време.Се работи за љубовта на менаџер на една книжарница кој...

Криси Тејген и Џон Леџенд очекуваат трето дете – Веста ја откриваат во новиот спот на Џон

Криси Тејген и Џон Леџенд ќе станат семејство од пет членови!Криси Тејген и Џон Леџенд, наводно, го очекуваат своето трето дете заедно, а веста...

Словенечкиот гудачки квартет „Дисонанс“ денеска на програмата на „Охридско лето“

Деветиот фестивалски ден на годинешното издание на „Охридско лето“ резервиран за концертот на словечениот гудачки квартет „Дисонанс“, во состав Јанез Подлесек како прва виолина,...
- Advertisment -

денешни вести