Категорија на прелистување

Свет

Заврши Самитот на НАТО- Целосна промена на надворешната политика на Македонија со новата Влада

Целосна промена во надворешната политика, сервилноста на претходната власт, заменета со јасни и цврсти ставови за заштита на македонските национални интереси, потврда на…
Повеќе ...

Помина времето на македонски политичари кои прифаќаа секакво понижување понудено на маса

Заврши уште еден работен ден на НАТО Самитот кој што се одржува по повод 75 години од формирање на Алијансата. „Македонската делегација ја предводам јас и можам да кажам дека…
Повеќе ...

Грчки медиуми: Мицкоски на НАТО Самитот зборуваше за „Македонија“, „македонска“ влада и „македонска“…

Премиерот на * Македонија, Кристијан Мицкоски, уште еднаш грубо го прекрши Договорот од Преспа, бидејќи во своите изјави на Самитот на НАТО ја нарече својата земја како…
Повеќе ...

“СО МИЦКОСКИ СЕ СОГЛАСИВМЕ ДА ГИ НАМАЛИМЕ ТЕНЗИИТЕ, да ги нормализираме односите“

Техничкиот премиер на Бугарија, Димитар Главчев денеска на НАТО Самитот рече дека разговарал со премиерот на Македонија, Христијан Мицкоски со кого се на исто мислење дека треба да…
Повеќе ...

Бајден го пречека Мицкоски, премиерот порача: За државните интереси, за јакнење на демократијата и…

Претседателот на Соединетите Американски Држави Џо Бајден го пречека премиерот Христијан Мицкоски во рамки на Самитот на НАТО кој се одржува во Вашингтон и на кој се одбележува…
Повеќе ...

Мицкоски од Вашингтон: Иднината на регионот е економската соработка и инвестициите

Претседателот на Владата на Република Македонија, Христијан Мицкоски, во Вашингтон, заедно со претседателите на Влада на Република Албанија Еди Рама и на Република Црна Гора…
Повеќе ...

Мицотакис: Името Северна Македонија мора да се користи и во внатрешноста и надвор

Кога слушам дека новата Влада на Северна Македонија во внатрешноста на земјата се нарекува Република Македонија, тогаш сериозно сум загрижен и секако тоа е прашање што сакам да го…
Повеќе ...

Фрчковски призна: Вистина е дека со државни пари, приватно купувал авионски билети, ама морал,…

Контроверзниот амбасадор Љубомир Фрчовски конечно призна дека користел државни пари од службената картичка за да приватно си купува авионски билети кон Македонија, но се правда…
Повеќе ...

Мицкоски, Мисајловски и Муцунски се сретнаа со Гренел: Економија, енергетика и владеење на право,…

Претседателот на Владата Христијан Мицкоски заедно со министерот за одбрана Владо Мисајловски, министерот за надворешни работи и трговија Тимчо Муцунски, како и министерот за…
Повеќе ...