Monday, January 18, 2021
рекламно место 1

Свет

Креаторот на брендот Кензо почина од Ковид-19

Јапонскиот стилист Кензо Такада почина во Нојли-сур-Сен на 81-годишна возраст, јави дописникот на МИА од Париз.Според портпаролот на брендот за облека и парфеми создаден...

Светски ден за заштита на животните

Секоја година на 4 октомври се одбележува Светскиот ден на животните. Се одбележува на Денот на Свети Франциск, заштитник на животните. Одлуката за тоа...

Едно лице загина и 11 други се водат за исчезнати во големата поплава во Италија

Едно лице загина и 11 други се водат за исчезнати во големата поплава во северна Италија, соопштија денеска властите по силниот дожд во текот...

Две недели строг карантин во Мадрид

Строг карантин влезе во сила од синоќа во Мадрид, и покрај оспорувањето на мерката на суд од страна на регионалната влада. Причината за неговото...

Ерменците соборија пет авиони на Азербејџан – дали ова станува „втора Сирија“?

Војската на Нагорно Карабах собори пет авиони на Азербејџан, тврдат ерменските власти.Министерството за одбрана денеска соопшти дека армијата на Нагорно Карабах соборила уште пет...

Забележале сомнителна сенка под креветот, кога се наведнале да видат што има – ќе се онесвестеле (ФОТО)

Брачен пар од Феникс неодамна доживеа непријатно изненадување кога под креветот во спалната соба виделе чудна сенка.Се наведнале да видат за што станува збор,...

Меркел: Линијата меѓу војната и мирот е тенка

Како никој да не сфаќа колку е тенка линијата меѓу воен конфликт и мировното решение, изјави германската канцеларка Ангела Меркел во Бундестагот во врска...

Се влошува војната меѓу Ерменија и Азербејџан, веќе загинале над 100 лица на двете страни

Во досегашните речиси тридневни воени дејствија меѓу ерменските и азербејџанските сили околу спорниот регион Нагорно-Карабах, убиени се речиси сто лица, меѓу кои и цивили.Нагорно-Карабах...

Италија ја продолжува вонредната состојба поради коронавирусот

Продолжување на вонредната состојба воведена во Италија поради пандемијата со коронавирусот е неизбежно, изјави денес италијанскиот министер Францеско Бочиа.-Не би требало да има дилеми....

Кање Вест објави фотографија од Климент Охридски

Американскиот рапер Кање Вест денеска на Твитер објави 40-тина икони од православни светци, вклучувајќи го и Климент Охридски. Без никакво објаснување, раперот одеднаш ги...

Коронавирусот го откажа и Карневалот во Рио

Училиштата за Самба во Рио де Жанеиро, Бразил, одлучија да го одложат познатиот карневал, кој требаше да се одржи во февруари 2021 година, поради...

Земјотрес од 4,2 степени во Истанбул

Земјотрес со јачина од 4,2 степени го постресе Истанбул и околните области, јавија турските медиуми.Земјотресот е регистриран од Дирекцијата за справување со катастрофи и...
- Advertisment -

денешни вести