Monday, January 18, 2021
рекламно место 1
дома ВЕСТИ Регион

Регион

Предупредување за бури, торнада, поројни врнежи и силен ветар за Хрватска и Западен Балкан

Европскиот систем за предупредување за невреме ЕСТОФЕКС издаде предупредување од втор и прв степен за делови од Хрватска и Западен Балкан, наведувајќи дека дел...

Замокот ТИКВЕШ: Тито го обожаваше, Милошевиќ и Туѓман во него ја поделија (ФОТО) Босна

Изграден е во духот на романтичарскиот историцизам во втората половина на 19 век. Околу замокот има парк и шеталиште поврзано со ловна вила.За време...

Голема полициска акција во Косово

Косовската полиција уапси синоќа 33 лица, меѓу кои и 10 полициски службеници, во голема координирана операција во селото Карачево во Општина Каменица, во Приштина...

Детали за атентатот во Белград: Го лоцирале со помош на атрактивна Колумбијка

Страхиња Стојановиќ, криминалец познат на полицијата, е убиен во теренецот што полетал во воздух во Нов Белград, а во возилото била и 45-годишната Колумбијка...

Вучиќ – Усогласени прашањата за исчезнатите и раселените лица, отворена темата на ЗСО, најтешкото доаѓа

По Вашингтон, српскиот претседател Александар Вучиќ и косовскиот премиер Авдулах Хоти денеска во Брисел одржаа нова средба за нормализирање на односите меѓу двете држави...

На 7-ми октомври пресудата за Златна зора

По 453 рочишта и пет и пол години од почетокот на судскиот процес, на 7 октомври надлежниот грчки суд ќе ја соопшти одлуката за...

Прваче од регионот и одржа лекција на новинарката- таа му се извини бидејќи не ги почитува мерките за заштита од короната (ВИДЕО)

Во основните и во средните училишта во Сараевскиот кантон во Босна и Херцеговина наставата веќе започна. Една новинарка имала интересен разговор со едно прваче,...

Вучиќ убеден дека Црна Гора ќе ја зачува стабилноста и мирот

Убеден сум дека Црна Гора ќе ги зачува стабилноста и мирот, изјави денеска српскиот претседател Александар Вучиќ на маргините на Бледскиот стратешки форум.Тој ги...

Во овој туристички град во Албанија ново жариште, бројката денеска руши рекорди на новозаразени со Ковид-19

Нов негативен рекорд на новозаразени со Ковид-19 е регистриран во Албанија во последното деноноќие, јави дописничката на МИА.– Од направените 947 тестови на сомнителни...

Протест на медицинските сестри во Бугарија

Медицинските сестри во Бугарија, поставија шатори пред Министерството за здравство со цел да го искажат своето незадоволство од односот кон нив.– Ние поставивме шаторски...

Силен земјотрес ја стресе Грција

Земјотрес со јачина од 5.1 степен според Рихтер беше регистриран во Грција, јужно од островот Идра, кусо пред 10.30 часот по локално време според...

Црна Гора ја отвара границата за граѓаните од Македонија

За влез во Црна Гора најверојатно ќе биде потребен ПЦР тест или серолошки ЕЛЕСА , тест изјавил директорот на црногорскиот Институт за јавно здравје...
- Advertisment -

денешни вести