Saturday, January 23, 2021
рекламно место 1
дома ИСТОРИЈА

ИСТОРИЈА

Денеска е Света Недела, овие работи никако не смее да ги правите

Света Недела (името е превод на грчкото Кириакиа) се роди во Мала Азија и живееше за време на царувањето на Диоклецијан. Се роди како...

Денеска е Преподобен Атанасиј Атонски: Бог му даде дар да чудотвори

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 5 јули.Денеска е Преподобен Атанасиј Атонски.Овој Атанасиј се роди во Трапезунт и живееше во десеттиот век....

Се празнуваат големите господови лекари Св.Козма и Дамјан, ова се обичаите

Денеска е Св. маченици и бесребреници Козма и Дамјан.Браќата Козма и Дамјан потекнуваа од Рим. Беа крстени уште во детството и воспитани во христијански...

Свети апостоли Петар и Павле (Петровден), за многу години овој голем празник

По примањето на Светиот Дух на Духовден по воскреснувањето на Исус апостолите се растуриле по светот за да ја проповедаат светата Христова вера. На...
- Advertisment -

денешни вести