Friday, April 23, 2021
рекламно место 1

македонија

Дејан Јовановски: ЗОШТО ЧЛЕН – ГЛАС ?

            Кога станува збор за илјадници луѓе, како што е членството на ВМРО-ДПМНЕ, непосредно гласање е метод кој најреално би ја отсликал вољата на...

регион

Захариева – Неопходно e Македонија да ги признае историските реалности

Бугарија на времето прва ја призна независноста на Република Македонија. Бугарија одамна ги препозна модерните политички реалности. Таа секогаш ги поддржувала независноста и државниот...

Албанската Влада им ги простува сите казни на граѓаните изречени во периодот на пандемија за непочитување на мерките

Албанската Влада донесе одлука со која до 15 идниот месец ќе им бидат вратени парите наплатени на име казни, одземените лиценци за работа, возачки...

Тлото околу Македонија не престанува да се тресе- утрово нов силен земјотрес во соседството

Земјотрес со јачина од 4,7 степени ја потресе Света Гора, соопшти денеска грчкиот Геодинамитски институт.Земјотресот се почувствувал во 07:12 часот по локално време, со...

Бугарија – Само четири од 1000 паралелки се во карантин или 0,01 заразени ученици

Четири од 1.000 паралелки во Бугарија се ставени во карантин од почетокот на учебната година, при што заразени се 0,01 процент ученици и 0,09...

Почина познатиот српски режисер и сценарист

Во Париз на 74-годишна возраст почина српскиот режисер и сценарист Горан Паскаљевиќ. Паскаљевиќ дипломирал филмска режија на Прашката академија.Режираше многу документарни филмови и ТВ...

Предупредување за бури, торнада, поројни врнежи и силен ветар за Хрватска и Западен Балкан

Европскиот систем за предупредување за невреме ЕСТОФЕКС издаде предупредување од втор и прв степен за делови од Хрватска и Западен Балкан, наведувајќи дека дел...

СВЕТ

култура

следете не

5,085фановими се допаѓа
278следбенициследи
535следбенициследи
3претплатницисе претплатите
рекламно место 2

збор тема

говорница

Дејан Јовановски: ЗОШТО ЧЛЕН – ГЛАС ?

            Кога станува збор за илјадници луѓе, како што е членството на ВМРО-ДПМНЕ, непосредно гласање е метод кој најреално би ја отсликал вољата на...

Дејан Јовановски: ДОСТА НÉ БРАНИТЕ!

“На локалните избори во Штип ќе ја браниме Македонија, македонскиот јазик и македонскиот идентитет!”            Исклучително добар мотивирачки повик за членството на ВМРО-ДПМНЕ, но на...

КОНГРЕСНА 2021 ГОДИНА

Двете најголеми македонски политички партии започнаа со подготовките за редовните изборни конгреси кои ги очекуваат следната година. Едните влегуваат како победници на последните претседателски...

технологија

Нивото на радијација на Месечината е алармантно високо

Новите истражувања посочуваат дека астронаутите кои ќе патуваат на Месечината како дел од мисијата Артемис на американската вселенска агенција НАСА во 2024 година, ќе...

На Венера пронајден е гас што на Земјата е признак на живот

Во атмосферата на Венера се откриени траги од гасот фосфин, што може да навести досега непознати за науката процеси на оваа наша соседна планета.Имено,...

Проверете: Доколку ви е вклучена оваа опција, постои можност од хакирање на вашиот телефон

Во текот на притиснувањето на копчето „Click to chat“, вашиот број ќе биде проследен во URL стрингот. Компанијата „Google“ повеќе пати беше критикувана поради...

Социјалната мрежа ТикТок се придружува кон ЕУ Кодексот против говор на омраза

ТикТок, една од најпопуларните социјални мрежи, најави дека се придружува кон Кодексот против нелегален говор на омраза на ЕУ, јави дописничката на МИА од...

НАУЧНИЦИТЕ СОЗДАВААТ БАТЕРИИ ОД НУКЛЕАРЕН ОТПАД ШТО ЌЕ ТРААТ НЕКОЛКУ ИЛЈАДИ ГОДИНИ

На Универзитетот во Бристол, истражувачки тим најде нов и корисен начин за отстранување на нуклеарен отпад. И не само што тој создаде начин за...
рекламно место 3

историја

Откривањето на полу-цврстиот камен на забите на илјадагодишниот женски скелет покажува дека жените биле многу повеќе вклучени во правењето средновековни ракописи отколку што досега...
рекламно место 4

фудбал

Македонија вечерва го пречекува Косово, репрезентативците на два чекори од историски пласман на ЕП

Македонската фудбалска репрезентација се наоѓа на два чекора од историски пласман на Европското првенство. Првата пречка на патот кон евро-шампионатот за избраниците на селекторот...

Пандев: Гориме од желба за победа, ќе го оставиме срцето на терен

Најдобриот македонски фудбалер на сите времиња, Горан Пандев, најави голема борба на утрешниот дуел со Косово во полуфиналето од плејофот на Лигата на нации.-Благодарност...

Левандовски стана магистер по физичко образование

Напаѓачот на Баерн, Роберт Левандовски стана магистер по физичко образование на Универзитетот за спорт и образование во Полска.Во 2017 година, фудбалерот помина курсеви за...

ракомет

Стојанче Стоилов е позитивен на коронавирус!

Македонскиот репрезентативен пикер и иконата на Вардар, Столе Стоилов е заразен од коронавирус, откри тренерот на црвено-црните Стевче Алушовски, четири дена пред дуелот со...

Голема надеж за Македонија – се отвори нова можност за ракометарите сепак да играат на СП во Египет

Македонија остана без вајлд-карта минатиот месец за настап на Светското првенство (СП), кое треба да се одржи во Египет, откако ИХФ им ги додели...

Тренерот на ВАРДАР номиниран за тренер на годината!

Поранешниот тренер на Вардар, Роберто Гарсија Парондо е номиниран за најдобар тренер во светот за 2019 година од страна на Интернационалната ракометна федерација (ИХФ). Шпанецот...

останати спортови

Четврти триумф по ред за Хамилтон на патеката „Каталуња“

Актуелниот светски шампион во Формула 1, Луис Хамилтон, попладнево забележа уште една победа, четврта во низа, на патеката „Каталуња“ во Барселона.За возачот на Мерцедес,...
рекламно место 5

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Дејан Јовановски: ЗОШТО ЧЛЕН – ГЛАС ?

            Кога станува збор за илјадници луѓе, како што е членството на ВМРО-ДПМНЕ, непосредно гласање е метод кој најреално би ја отсликал вољата на...

Дејан Јовановски: ДОСТА НÉ БРАНИТЕ!

“На локалните избори во Штип ќе ја браниме Македонија, македонскиот јазик и македонскиот идентитет!”            Исклучително добар мотивирачки повик за членството на ВМРО-ДПМНЕ, но на...

КОНГРЕСНА 2021 ГОДИНА

Двете најголеми македонски политички партии започнаа со подготовките за редовните изборни конгреси кои ги очекуваат следната година. Едните влегуваат како победници на последните претседателски...

Дејан Јовановски: ЧЛЕН – ГЛАС

            Резултатите на овогодинешните парламентарни избори предизвикаа (не)очекуван развој на околностите во рамките на ВМРО-ДПМНЕ, од утврдувањето на грешките пред и за време на...

Целта без план е само желба

“A goal without a plan is just a wish” - Antoine Saint-ExupéryЦелта без план е само желба - така на кратко гласи пораката на...

Виц на денот: Работење

Цветко сакал да зафркава луѓе по телефон и им се јавувал и викал:Ало ви работи фрижидерот?Да, работи!Епа дајте му плата.

Претпладне сонце, попладне облачно време со врнежи и грмежи

Под влијание на циклонска активност, попладнево, во текот на ноќта и утре претпладне ќе биде облачно со врнежи од дожд. Врнежите ќе почнат од...

Честит 11 Октомври – Македонија го одбележува денот на народното востание на македонскиот народ

Денеска се одбележува 11 Октомври, Денот на народното востание. Македонија одбележува 79 години од почетокот на антифашистичкото востание.Организираното востание на македонскиот народ против бугарскиот,...

Мала заинтересираност за „викенд без ДДВ“ – „Имаме компјутери за да следиме онлајн настава“

Нема да ја користиме мерката „Викенд без ДДВ“. Вака ни одговорија повеќето од граѓаните кои ги анкетираше ТВ21 во Центарот на Скопје. Двајца млади...

ПОПУЛАРНИ ВЕСТИ

последно коментирани