Thursday, November 30, 2023

македонија

регион

Половина Македонија на градите на косовските војници

Завчера на Косово беше одбележан денот на косовски безбедносни сили, кои, судејќи според фотографиите, се претвориле во ден на „Голема Албанија“ бидејќи многу припадници...

Иако претседаваат со ОБСЕ, Османи и Владата можеа, ама не направија ништо за македонското малцинството во соседството

Една цела година Македонија и нејзиниот прв дипломат Бујар Османи претседаваат со ОБСЕ, една цела година сме на еден начин главни во оваа организација...

СВЕТ

култура

Уште еден резил: Цензуриран уметник за „северна“ елиминиран од изложбата на град Скопје, директорот и кураторот кадри на Левица

Шекеров кој бил дел од шестмината уметници кои предходно заедно изложувале на Сардинија во Италија, не е наведен во официјалната програма на изложбата „А/R...

следете не

10,718фановими се допаѓа
1,454следбенициследи
1,533следбенициследи
8претплатницисе претплатите
рекламно место 2

збор тема

говорница

Јаневски: Не барајте повисоки плати и пензии, ги вознемирувате министрите!

Прво се јави Фатмир Битиќи со изјавата дека струјата ќе поскапи. Потоа Бектеши рече дека струјата немало да поскапи. За на крај да најдат...

технологија

Џиновска месечина во лондонската катедрала, направена од сликите на НАСА

Пловечка џиновска Месечина на уметникот Лук Џером пристигна во катедралата Саутварк во Лондон како дел од изложбата „Музеј на Месечината“. Тридимензионалниот „Музеј на Месечината“ е...

Што имаат заедничко вакцините против беснило и ковид?

Во градот Самара во Русија се одржаа прослави по повод 200-годишнината од раѓањето на креаторот на вакцината против беснило, францускиот академик Луј Пастер. Руски...

Симболика на броеви: Дали ќе биде крајот на светот или е 22 февруари 2022 година шанса за успех

Неверојатната комбинација на броеви 22.02.2022 го привлекува вниманието на дури и на закоравените скептици. Вакво нешто нема да се повтори до следниот милениум -...

Најголемата сончева ерупција снимена досега (видео )

Вселенското летало „Солар Орбитер“, Европската вселенска агенција (ЕВА) и НАСА, ја забележаа најголемата соларна ерупција досега.Сончевите проминенции се големи структури на сложени линии на...

Нивото на радијација на Месечината е алармантно високо

Новите истражувања посочуваат дека астронаутите кои ќе патуваат на Месечината како дел од мисијата Артемис на американската вселенска агенција НАСА во 2024 година, ќе...
рекламно место 3

историја

Православните христијани денеска го празнуваат Св. Архангел Михаил, еден од најголемите христијански празници и една од најчестите куќни слави. Архангел Михаил е водачот на небесните...

фудбал

ракомет

останати спортови

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНИ ВЕСТИ

последно коментирани