Категорија на прелистување

Бизнис

ССМ: На едно четиричлено семејство со две минимални плати му недостигаат речиси 300 евра за да го…

57.476 денари е минимумот потребен на четиричлено семејство за да го истурка месецот февруари, покажуваат пресметките на Сојузот на синдикати. Тоа значи дека на семејство каде…
Повеќе ...

Лефков: Седум години РЕК „Битола“ е непресушен извор за олигарсите на СДСМ и ДУИ

Во вечерашната емисија „За или против“ на Алфа ТВ гостуваше пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Миле Лефков кој што истакна дека 7 години РЕК „Битола“ е непресушен извор за олигарсите на…
Повеќе ...

Слично како електричните возила на Груби: Пропадна уште една инвестиција на власта за авто делови

Пропадна уште една инвестиција на власта. Овој пат станува збор за помпезно најавуваната  јужнокорејската „Алмак“ за производство на автоделови која ветуваше инвестиција од 120…
Повеќе ...

Здружение на инженери: Четири стратешки инвестициски проекти се испратени во Собрание со НЕВАЛИДНА…

Здружението на Инженери на Република Македонија (ИНРМ) тврди дека со невалидни одлуки донесени од Владата во рамките на 140-тата седница на Собранието се разгледувани предлог…
Повеќе ...

Власта во заминување направи „пепел“ во ЕСМ после 150 милионскиот тендер, на омилената фирма…

Уште еден милионски тендер во РЕК Битола за Марковски компани. Во АД ЕСМ продолжуваат епизодите со милионските договори за јавни набавки со нивната омилена фирма – МАРКОВСКИ…
Повеќе ...

Мицкоски: Се подготвува криминал на бегање, нема да дозволам овој сиромашен народ дополнително да…

Се спрема епски криминал на бегање. Повеќе од 140 милиони евра тендери се подготвуваат во РЕК Битола. Околу 6 милијарди денари за увоз на јаглен и околу 3 милјарди денари со…
Повеќе ...

Славески: Со СДСМ и ДУИ економијата стагнира, денарот за две години е обезвреднат 25% а ВМРО-ДПМНЕ…

Денес во Општина Велес се одржа дебата економска платформа за иднина на тема „Нов концепт за економски развој“, на која свое обраќање имаше Трајко Славески, член на ИК на…
Повеќе ...

Петрова: Владата немала искрен пристап во решавање на прашањата за вработувањата под „капата″ на…

Од првиот ден кога дојдов во МФ, на маса добив огромен број на т.н.„согласности за вработување″ кои треба да ги даде Министерот за финансии за поединечни нови вработувања,…
Повеќе ...