Категорија на прелистување

Колумни

Зошто Никола?

Не сум баш убеден дека преписките и дијалогот Груевски-ВМРО ДПМНЕ се некоја централна тема заради која треба да одвојам ден размислување и барем саат време пишување но, многумина
Повеќе ...

Ќулавкова: Еден говорител на јазик на популација од 20 отсто има поголеми јазични права од уставното…

Колумна на академик Катица Ќулавкова за македонскиот јазик и за новиот предлог на Законот за македонскиот јазик Статусот на македонскиот јазик како службен јазик на
Повеќе ...

Коцарев: Најстрашен е неукиот и сервилен однос, не само на македонските политичари туку и на…

Кога зборуваме за историјата на Балканот и на балканските народи, веројатно има толку вистини (толкувања на настаните) колку и народи, ако не и повеќе, вели во својата последна
Повеќе ...

Проф. Велев со порака до историската комисија: Растурате бугарска хегемонистичка магла и до…

Проф. д-р Илија Велев за Денешен.мк, по денес објавените препораки на Комисијата за историја за светите Кирил и Методиј, светите Климент и Наум и за цар Самоил. ДОСТА Е!Не
Повеќе ...

Академик Коцарев : Време е за промени, МАНУ и интелектуалците ќе предводат,Бугарскиот и…

Насловот на денешниот текст е инспириран од Орвеловата дистопија „1984“ и да претпоставиме дека се однесува за Македонија сто години подоцна. Оригиналниот наслов на романот
Повеќе ...

Стоилковиќ во колумна за српскиот портал „Факти“: Пола век беше ерес да се декларираш како Србин во…

Сѐ беше јасно на потпишувањето на Договорот од Преспа, по што следуваше децидна изјава на грчкото МНР дека, меѓу другото, граѓаните на Македонија не треба ни да сонуваат како
Повеќе ...

СЕ СПРЕМАМЕ ЗА ИЗБОРИ ???

Игор Доневски Се наближува денот кога ќе бидат распишани локалните избори во Македонија оваа година. Дваесетина дена кампања, прв круг, втор, па конечни резултати со стари и
Повеќе ...