Monday, January 18, 2021
рекламно место 1
дома ЖИВОТ Здравје и Убавина

Здравје и Убавина

Ова е најсмртоносното животно на светот: Досега има убиено 52 милијарди луѓе

Ако мислите дека станува збор за див ѕвер, ужасно се лажетеКога ќе помислите на најсмртоносното животно на светот, веројатно на памет ви паѓаат лавови,...

4 природни лекови против убоди од комарци

Го смируваат чешањето, црвенилото, отокот и воспалението на кожата по каснување од комарецВо лето поминуваме повеќе време надвор. Во текот на оваа сезона, многу...

Научниците предупредуваат дека веднаш треба да престанете да ја пиете оваа работа

Кога станува збор за домашни лекови, неколку работи се споменуваат толку често, а една од нив е и јаболковиот оцет. Многумина го сметаат како...

КУРКУМА И МЕД – НАЈМОЌНИОТ АНТИБИОТИК ШТО ДУРИ И ЛЕКАРИТЕ НЕ МОЖАТ ДА ГО ОБЈАСНАТ

Додека конвенционалните антибиотици се екстремно презаситни, природните лекови како што се мед и куркума се многу корисни и го подобруваат здравјето на многу начини.Медот...

СТЕ ЧУЛЕ ЗА ЧЕРОФОБИЈА, СТРАВ ОД СРЕЌА, СМЕА И ШЕГУВАЊЕ? ПОГЛЕДНЕТЕ ДАЛИ СТРАДАТЕ ОД НЕА

Проверката на среќата, исто така наречена cherophobia или страв од среќа, е став кон среќата во која поединците можат намерно да ги избегнуваат искуствата...

Не мора да пиете таблети: Постои и природен лек да го спречите гадењето додека патувате

Најранливи се децата до 12 години и жените, додека мажите поретко го имаат овој проблем.Одење на подолго патување за оние склони кон гадење во...

12 УТРИНСКИ ВЕЖБИ КОИ ЌЕ ВИ ПОМОГНАТ ДА СЕ ОСЛОБОДИТЕ ОД БОЛКА, ВКОЧАНЕТОСТ И ВИШОК МАСТИ

Што е првото нешто што го правите наутро кога ќе се пробудите? Дали се протегате? Се разбира дека да, но и не. Повеќето луѓе...

Конечно е откриено: Кои маски се најефикасни, а кои се бескорисни во заштитата од коронавирусот?

И покрај знаците дека животот се враќа во нормала, коронавирусoт не заминува. Надлежните налагаат носење на заштитни маски при секое излегување од дома, и...

ЗДРАВСТВЕНИ ПРИДОБИВКИ ОД КОКОСОВО МАСЛО

Кокосовото масло има многу здравствени придобивки. Ова масло се користи во целиот свет поради неговите лековити својства.Здравствени придобивки од кокосово масло:За нега на коса:...

ПОГЛЕДНЕТЕ ГИ ОВИЕ 7 НАЈДОБРИ ЗДРАВСТВЕНИ НАВИКИ ОД ДАЛЕЧНИОТ ИСТОК

Некои од овие практики може да изгледаат невообичаени за Запад, но нивните здравствени придобивки се едноставно непобитни.Илјадници години пред модерната медицина, цивилизациите на Далечниот...

4 бои на облека што привлекуваат изобилство во животот

За многу растенија се верува дека привлекуваат љубов, среќа, богатство, а друг начин да привлечете богатство во вашиот живот е преку боите што ги...

Објаснување од доктор: Кога луѓето заразени со коронавирус се најопасни за околината?

Доктор Верица Јовановиќ, директорка на Институтот за јавно здравје на Србија „Милан Јовановиќ Батут“ објасни колку луѓе може да инфицира едно лице заразено со...
- Advertisment -

денешни вести