Sunday, January 17, 2021
рекламно место 1
дома ЖИВОТ Вкусови

Вкусови

ЧОКОЛАДЕН ЧИЗКЕЈК БЕЗ ПЕЧЕЊЕ

Потребни состојки (од 6 до 8 парчиња):– 150 г. благи бисквити– 150 г. темна чоколада искршена на парчиња– 100 г. Шеќер– 50 г. путер...

Еве што ќе се случи со вашето тело ако редовно јадете суво грозје

Сувото грозје е омилено уживање за многу луѓе, но и покрај ова, повеќето луѓе не се информирани за неговата хранлива вредност и придобивките што...

НЕОДОЛИВИ ЛИСНАТИ ПОГАЧИЦИ СО СПАНАЌ

Потребни состојки:– Едно пакување лиснато тесто– Маслиново масло– Една главица кромид– Праз– 2 чешниња лук– 500 грама спанаќ– 2 јајца– 30 грама фета сирење–...

ДЕСЕРТ – ЉУБОВЕН МИЊОН

Потребни состојки:– 3 јајца– 2-3 капки екстракт од ванила– 100 грама просеано брашно– 40 грама растопен путер или маргаринВо мал сад изматете ги јајцата...

ВРЕМЕ Е ЗА МЕДИТЕРАНСКИ ВКУС ВО ВАШАТА КУЈНА – НЕОДОЛИВИ СИЦИЛИЈАНСКИ КАНОЛИ СО ПОРТОКАЛ

Италијанската кујна е една од најпознатите кујни која изобилува со совршени рецепти и фантастични вкусови кои долго се памтат. Ако не сме во можност...

Пригответе здрава и вкусна чорба со спанаќ, која ќе ја обожаваат и вашите дечиња

Потребни состојки:200 грама спанаќ4-5 компири1 зелена пиперка2 моркови1 поголем доматмалку зелкамагдонос1 помал праз1 лажица брашноЦрвен пиперЗачини, сол и маслоНа загреано масло се запржува празот,...

Идеја за ручек: Шпагети со ќофтиња

Тестенини со сос се секогаш добра идеја за ручек.Потребни состојки:Шпагети450 гр мелено месоПрезлаМагдонос¼ шолја пармезан1 јајце2 чешниња лукПоловина главица кромид1 конзерва домати пелатЛоворов листСол...

ВКУСЕТЕ ГО ОВОЈ ФРАНЦУСКИ РЕЦЕПТ ЗА НАЈМЕКИОТ ЛЕБ ШТО ДОСЕА СТЕ ГО ВКУСИЛЕ

Потребни состојки:– 950 милилитри вода– 6 лажици шеќер– 4 лажици инстант квасец– 230 милилитри растително масло– 2 лажици сол– 1.200 грама брашноВо голем сад,...

Елиминирајте ги сите маснотии од телото со помош на овој пијалок

Кога се работи за маснотиите во човечкото тело , тогаш сигурно секој од нас го интересира, бидејќи најголем процент од популацијата се храниме нездраво...

Освежувачки летен десерт за сите љубители на чизкејкот – Пробајте го новиот вкус на тортата со малини и јагоди

Јагодите и малините се секогаш стартот на летниот период кој претстои, па затоа искористете ги во совршена комбинација од преубав десерт во кој ќе...

КИМБО КАФЕ во Македонија – Кофеинска инспирација за вистинските љубители на кафето

Кога има кафе, тогаш ништо не е досадно и сѐ изгледа подобро: Одењето на работа, читањето книги, шетањето на кучето, цртањето… Дури и кога...

БАНАНА, БАДЕМИ И ОВЕСНИ СНЕГУЛКИ. КОМБИНАЦИЈА ЗА ДОБРА ЕНЕРГИЈА И БОРБА ПРОТИВ ЛЕТНИТЕ ВИРУСИ

Потребни состојки:– 2 замрзнати банани– 100 грама овесни снегулки– 70 грама бадеми– 100 милилитри јогурт– 1 лажичка чиа семеЗамрзнете ги бананите претходната вечер со...
- Advertisment -

денешни вести