Sunday, May 21, 2023
рекламно место 1spot_img
домаВЕСТИВелешани масовно го прославија празникот Источен петок Балаклија посветен на Пресвета Богородица

Велешани масовно го прославија празникот Источен петок Балаклија посветен на Пресвета Богородица

Православните христијани од Велес вчера го посетуваа манастирот „Св. Димитрија“ кој е оддалечен еден километар од градот и како и секоја прва недела по Велигден по традиција го прославауваат празникот Источен петок Балаклија посветен на Пресвета Богородица. Празнувањето започна вчера попладне кога жителите на Велес и околните населени места масовно го посетија манастирот.

Во манастирската црква Златоустова литургија утрово отслужи неговото високопреосвештенство Митрополитот Повардарски Агатангел. Тој синоќа пред голем број на православни верници отслужи и Воскресна вечерна богослужба.

Манастирот „Св. Димитрија“ за време на турското владеење на овие простори бил затрупан со земја цели пет века, а повторно бил откопан во 1855 година.

Со финансиска помош на градските големци манастирот бил откопан, а бил зографисан од познатиот зограф Хаџи Косте Крстев.

МИА

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде

- Advertisment -spot_img
- Advertisment -spot_img
- Advertisment -spot_img
- Advertisment -spot_img

последно додадени

последно коментирани