Wednesday, December 6, 2023
домаГОВОРНИЦАТања Каракамишева - Нов премиер значи нова влада!

Тања Каракамишева – Нов премиер значи нова влада!

Нов премиер значи нова влада!

НЕ ПОСТОИ уставна, ниту друга правна можност за ротирачко претседателство во владата. Согласно Уставот тоа е невозможно.Секоја смена на претседателотна владата значи избор на нова влада.

Ако претседателот на владата поднесе оставка тоа значи оставка на цела влада.Ако на владата и се изгласа недоверба тоа повторно значи избор на нова влада.

СОНОТ НА ДУИ НЕ МОЖЕ ДА БИДЕ ЈАВЕ СО ОВОЈ УСТАВ! – напиша Каракамишева на својот фејсбук профил.

Нов премиер значи нова влада! НЕ ПОСТОИ уставна, ниту друга правна можност за ротирачко претседателство во владата….

Публикувахте от Тања Каракамишева в Четвъртък, 30 юли 2020 г.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде

последно додадени

последно коментирани