Рускиот гасен гигант Газпром го прекина учеството во Газпром Германија

Рускиот енергетски гигант Газпром денес објави дека се одвоил од својата германска филијала Газпром Германија, се вели во соопштението на компанијата.

„На 31 март, Групацијата Газпром го прекина учеството во германската компанија ГАЗПРОМ Германија ГмбХ и сите нејзини средства, вклучително и Газпром Маркетинг и Трејдинг Лимитид“, соопшти Газпром преку својот канал на телеграм.

„Газпром Германија“ ќе даде коментар за ова прашање во понеделник, изјави вработен.

Во меѓувреме, германската Федерална мрежна агенција, која е регулаторна канцеларија за комунални услуги во земјата, на својата веб-страница објави дека „снабдувањето со гас е стабилно во Германија“ и дека не се забележани никакви нарушувања во испораката на гас во Германија. Операторите со гас не пријавиле никакви вонредни настани.

Нивоата на полнење се споредливи со оние од 2021 и 2017 година, се вели во соопштението.

Германија во средата издаде „рано предупредување“ за можниот недостиг на природен гас поради спорот за плаќање со Русија што може да доведе до рационализирање на енергијата во најголемата европска економија.

Москва минатата недела рече дека сака да се плаќа во рубљи, наместо во американски долари или евра според постоечките договори за снабдување со гас, и се закани дека ќе го прекине снабдувањето ако тоа не се случи. Барањето на Кремљ беше отфрлено од Германија и групата Г7 на водечки развиени економии.

Германската влада во средата соопшти дека земјата засега има доволно гас, но ги повика сите потрошувачи – од компании до болници и домаќинства – да ја намалат нивната употреба колку што е можно повеќе.