ОСЛОБОДЕТЕ СЕ ОД ТОКСИНИТЕ ОД ТЕЛОТО: Моќно средство кое ГИ БРИШЕ НАТРУПАНИТЕ ОТРОВИ, ЌЕ СЕ ПРЕПОРОДИТЕ

REŠITE SE TOKSINA IZ ORGANIZMA: Moćno sredstvo koje BRIŠE NAGOMILANE OTROVE, PREPORODIĆE VAS

Како еден од најдобрите алтернативни лекови достапни денес, активниот јаглен помага при многу проблеми. Од елиминација на токсините од телото, до белење на забите, активниот јаглен има бројни употреби во секојдневниот живот.

Превенцијата од труење се смета за една од неговите најдобри улоги. Подолу можете да прочитате уште неколку од неговите моќни улоги и начинот на кој активираниот јаглерод правилно се користи:

Како функционира активниот јаглен и како се користи?

Активниот јаглен е одговорен за „собирање“ на токсините низ телото. Иако самиот активен јаглен НЕ ги апсорбира токсините во телото, тој го активира процесот на апсорпција. Треба да се напомене дека активниот јаглерод не е наменет за континуирана употреба.

Најдобар начин да се користи е најмалку 2 часа пред другите лекови. Користете го на следниов начин: ќе ви треба 1 лажичка активен јаглен во прав, измешана со чаша вода. Добро промешајте и испијте. Продолжете да го користите на овој начин, но не пијте го повеќе од 2 пати во текот на денот.

За што се користи?

Пациентите кои користат активен јаглен треба да консумираат 12 до 16 чаши вода дневно. Во спротивно, активниот јаглен може да предизвика дехидрација во телото и нема да ги излачува токсините правилно.

За ова најдобро се користи активен јаглен:

Белење на заби

Активниот јаглен содржи честички кои ги избелуваат забите и ја балансираат pH вредноста во устата. Покрај тоа, го спречува лош здив, проблеми со непцата и расипување на забите. Пред употреба, треба да знаете дека активниот јаглен може да извалка дамки на облеката, затоа користете го внимателно.

За да ги избелите забите, натопете четка за заби во производот и редовно четкајте ги.

Жабуркајте добро во устата и исплукајте ги сите можни остатоци од производот. Повторете ги четкањето на забите со активен јаглен 2-3 пати неделно.

Помага при надуеност

Активниот јаглен е одличен за спречување на гасови и надуеност. Ќе ви требаат 500 милиграми активен јаглен еден час пред оброците. Испијте чаша вода и почекајте производот да направи се што му треба.

Ја филтрира водата

Активниот јаглен може да елиминира секаков вид пестициди и хемикалии од токсичната вода. Едно истражување за активен јаглен покажа дека овој производ е одличен за отстранување на флуорот од водата. Ова својство влијае на подобриот квалитет на здравјето на забите, бубрезите, зглобовите и црниот дроб.

Го чува целокупното здравје на организмот

Активниот јаглен се користи во многу случаи, а еден од најдобрите е кожата да биде витална. Успешно ги смирува убодите од инсекти, акните, осипите итн. Активниот јаглен може да ја намали болката во зглобовите и да ги подобри перформансите на мозокот.

Во случај на проблеми со акни, комбинирајте една капсула активен јаглен со 2 лажички гел од алое вера и нанесете на лицето. Веднаш штом ќе се исуши, исплакнете го лицето со вода.

Исчистете го дигестивниот тракт

За најдобро чистење на дигестивниот тракт, земете 10 грама активен јаглен час и половина пред оброк. Повторете го ова 2 дена. Погрижете се да вклучите што повеќе свежо овошје и зеленчук во вашата исхрана и не заборавајте да пиете доволно течности.

Го намалува лошиот холестерол

Според бројни студии, активниот јаглен е одличен за одржување на нивото на добриот холестерол и го намалува лошиот (LDL) холестерол за 41%.

Кои се несаканите ефекти од употребата на активен јаглен?

Активниот јаглен нема многу несакани ефекти: сепак, треба да внимавате доколку имате проблеми со дигестивниот тракт. Како што веќе споменавме, активниот јаглен може да доведе до дехидрација, што го успорува варењето, па затоа треба да консумирате што повеќе вода додека го консумирате овој производ.

Значи, консумирајте активен јаглен најмалку час и половина, или 2 часа пред оброк!