Гранатирање на цивили во Доњецк

Со гранатирање цивили во Доњецк, украинските власти се обидуваат да се одмаздат за нивните порази во текот на руската специјална воена операција, се вели во соопштението на Министерството за надворешни работи објавено по смртоносното гранатирање на Доњецк од Киев.

„Пукаа, гранатирањето траеше околу два часа и беше речиси непрекинато, експлозија по експлозија, вибрациите не прекинуваа, иако сме со километри далеку од линијата на фронтот“, изјавиле сведоци од Доњецк.

„Се чини дека со употреба на проектили против невини луѓе, Киев се обидува да се одмазди за своите порази за време на руската специјална воена операција за одбрана на ДПР и ЛПР. Постојат сите индикации дека украинскиот режим е во агонија“, нагласи Министерството.

Денес, тактичка ракета Точка-У беше истрелана кон станбена област на градот Доњецк од територијата контролирана од борбениот режим на Киев, поддржан од националистите. Како резултат на експлозијата на кластерот во центарот на Доњецк, загинаа 20 цивили. Уште 28 лица, меѓу кои и деца, се тешко повредени и пренесени во болници, изјави портпаролот на руското Министерство за одбрана Игор Конашенков.