Освежувачки летен десерт за сите љубители на чизкејкот – Пробајте го новиот вкус на тортата со малини и јагоди

Јагодите и малините се секогаш стартот на летниот период кој претстои, па затоа искористете ги во совршена комбинација од преубав десерт во кој ќе се заљубите.

Потребни состојки:

600 милилитри јогурт

120 грама шеќер во прав

1 ванилин шеќер

6 ленти желатин

400 шлаг пена милилитри

400-500 грама малини

Начин на подготовка:

Најпрво изматете ги јогуртот и шеќерот. Потоа, подгответе го желатинот според упатството и додајте го јогуртот во него. Почнете да матите, и полека додајте го и шлагот. На крај, во тавата во којашто ќе ја подготвите тортата, наредете ги малините, прелијте ги со добиената смеса и оставете ги да се оладат во фрижидер преку ноќ.