КАФЕ СО КАРАМЕЛА И ЛЕШНИК – ОДЛИЧНА КОМБИНАЦИЈА ЗА ЛЕТНИТЕ СВЕЖИ ВЕЧЕРИ

Потребни состојки:

  • 250 милилитри кафе
  • 1 лажица сируп од лешник
  • ½ лажица чоколаден сируп
  • ½ лажица карамела, плус малку за декорирање
  • 180 милилитри пола-пола (микс од 90 милилитри млеко и 90 милилитри слатка павлака).

Ставете го миксот од млеко и павлака во тегла, затворете ја и протресете десетина секунди додека млекото не почне да прави пена на врвот. Ставете ја теглата без капак во микробранова печка околу 45 секунди додека миксот не се стопли и не стане пенест. Ставете карамела низ внатрешноста на шолјата и турете го топлото кафе. Потоа додајте ги сирупот од лешник и чоколадниот сируп и промешајте.

На крајот додајте го миксот и послужете.