Thursday, November 30, 2023
домаЖИВОТВкусовиНеодолива пита со спанаќ лесен рецепт за летото

Неодолива пита со спанаќ лесен рецепт за летото

Нежните фиданки на младиот спанаќ искористете ги за приготвување вкусни домашни пити. Во комбинација со свиленкасто тесто и сирење, тоа ќе биде вистинско гурманско задоволство.

Состојки:

За тестото:

• 250 г бело брашно

• 1/2 лажиче сол

• 160 мл вода

• 4 г сув квасец

За филот:

• 1 страк праз

• 300 г млад спанаќ

• 150 г овчо сирење

Приготвување:

Прво се меси тестото. Во сад се соединуваат брашното, солта и сувиот квасец, па се меша. Се додава водата и се меси мазно тесто. Се остава да отстои 5 мин.

Потоа се продолжува да се меси тестото уште 5 минута, додека стане мазно и еластично. Се става на набрашнета крпа, се прекрива со влажна крпа, па се остава да мирува 30 мин.

За тоа време се приготвува филот. Празот се чисти и се сечка на крукчиња, па се пржи на малку масло. Се става младиот спанаќ и се пржи додека овене. Јајцата се матат пенесто, па се соединуваат со милерамот, се додава пржениот и исцеден спанаќ и се меша.

Сирењето се сечка на коцки, моцарелата на листови.

Отстоеното тесто се сука во поголем круг. Плехот се обложува со хартија за печење и во него се става тестото, така што краевите на тестото ќе преминуваат преку рабовите на плехот.

Преку тестото се посипува 100 г овчо сирење, а потоа се нанесува филот од сирење и спанаќ. Краевите на тестото се превиткуваат кон средината и малку се туткаат.

Средишниот дел на филот се посипува со преостанатото овчо сирење и се распоредуваат листовите моцарела. Се пече во загреана рерна на 200°С, додека зарумени тестото.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде

последно додадени

последно коментирани