НАПРАВЕТЕ ГО ОВА ПРЕКРАСНО ВКУСНО ЦВЕТНО КАФЕ И ПРЕПУШТЕТЕ ИМ СЕ НА ЛЕТНИТЕ АВАНТУРИ

Ледено кафе, вкус на кокос и лаванда е се она што ни е потребно во моментов. Неверојатна комбинација на вкус , летна топла идила и мирис на езеро… Дефинитивно не може да се одолее на оваа совршена комбинација на вкус и чувства!

Потребни состојки:

  • 120 милилитри кафе
  • 120 милилитри вода
  • 100 грама кокосов шеќер
  • 2 лажици исушена лаванда

Подгответе го кафето на вообичаениот начин.

Ставете ги останатите состојки во мало тенџере (без кафето) и варете. Кога ќе почне да врие, намалете го огнот и оставете го да поврие уште 5 минути со повремено мешање. Сипете ја мешавината низ цедалка во стаклено шишенце со капак што добро затвора. На овој начин сирупот може да стои во фрижидер неколку недели.

Додајте онолку сируп колку што сакате во вашето кафе.

Уживајте!