Идеја за летен десерт: Колач со кајсии

Ако обожавате кајсии, ќе ви се допадне овој рецепт.

Потребни состојки:

1 кг кајсии

Путер

¾ шолја шеќер

Лажичка екстракт од ванила

4 јајца

2 шолји брашно

3 лажици прашок за печиво

Малку сол

Начин на подготовка:

Загрејте ја рерната на 180 степени. Измијте ги кајсиите, извадете ги семките и тргнете 500 гр на страна. Останатите кајсии ставете ги во блендер.