Wednesday, December 6, 2023
домаВЕСТИБразилскиот претседател Жаир Болсонаро, кој е заразен со Ковид-19 изјави - Короната...

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро, кој е заразен со Ковид-19 изјави – Короната е како дожд, сите на крајот ќе бидат мокри

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро, кој е заразен со Ковид-19, ја спореди  болеста со дожд, наведувајќи дека на крајот сите ќе бидат мокри.

Болсонаро, кој од почетокот на пандемијата коронавирусот го нарекуваше „малечок грип“, рекол дека не е изненаден што се заразил. Тој наведе дека во понеделникот осетил болки во мускулите, грозница и малаксаност.

Додал дека неговите симптоми се благи и дека се чувствува добро, пренесе „Би-Би-Си“.

Болсонаро вели дека е уверен дека брзо ќе закрепне од Кови-19 благодарение на лекувањето со хидроксихлорохин, антималарик но не е потврдено дека ефикасно ја лекува заразата.

Тој навел дека почувствувал болка во мускулите, грозница и малаксаност, рекол дека веќе во вторник му било подобро заради хидроксихлорохинот.

Тој на Фејсбук објави и видеозапис на кој се гледа како тој ја зема својата трета доза хидроксихлорохин, лек кој исто така го промовираше американскиот претседател Доналд Трамп.

– Eu tomei a Hidroxicloroquina e estou me sentindo muito bem.- Uma boa tarde a todos.

Публикувахте от Jair Messias Bolsonaro в Вторник, 7 юли 2020 г.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде

последно додадени

последно коментирани