Ширин Абу Аклех беше глас за Палестина. Израелската полиција не им дозволи да тагуваат на мир! Дури и кога ги оплакуваат своите мртви, Палестинците не можат да бидат Палестинци!

Image: Mourners wave national flags as they carry the casket during a funeral procession.

Илјадници ожалостени се собраа во петокот во Источен Ерусалим за да оддадат последна почит на палестинската Америка и дописничката на Ал Џезира, Ширин Абу Аклех. Абу Аклех, една од најомилените икони на Палестинците, беше убиена во средата додека известуваше за напад на израелската војска на окупираниот Западен Брег. Абу Аклех известувала од Џенин кога, според очевидци, други новинари, мрежата Ал Џезира и палестинската влада, била застрелана и убиена од израелските војници кои дејствувале таму.
Откако првично ги обвинија палестинските милитанти и ја негираа одговорноста, израелските власти рекоа дека ќе ја истражат можноста дека истрелот што го уби новинарот бил испукан од израелски војник.

Како и секој погреб, поворката се очекуваше да биде мрачна, момент кога овој сакан национален деец ќе биде погребан со мир и достоинство и се очекува да биде шанса за ожалостен народ колективно да го затвори поглавјето за уште еден палестински живот скратен од бесмислено насилство во окупација која не покажува милост во животот или како што видоа во петокот, дури и по смртта.

Ожалостените се собраа во француската болница Свети Џозеф за да ја придружуваат низ Стариот град до црквата Вознесение на молитва, а потоа до нејзиното последно почивалиште на гробиштата на Маслинската Гора.
Меѓутоа, израелската полиција имала други намери. Полицијата соопштила на семејството дека не сака јавна поворка од страв дека ќе биде јавно вознемирување. Тие не сакаа ожалостените да веат палестински знамиња или да учествуваат во какви било палестински скандирања.

Нека се запамети. Силата со нуклеарно оружје, со една од најмоќните војски во светот, се плашеше од ковчег обвиен со знаме. Израелската полиција сакаше да го оневозможи семејството на Абу Аклех и јавноста јавно да ја жалат националната икона и новинарски херој бидејќи не сакаа нејзиниот погреб да послужи како потсетник за националната кауза за ослободување, достоинство и независност.

Кога ожалостените излегоа од куќата носејќи го обвиениот ковчег со знаме и почнаа да пеат, полицијата влезе за да го спречи поворката да напредува. На видеото се гледа како полицијата ги напаѓа ожалостените, ги тепа со палки и во еден момент речиси ги натерала носачите на мртовечки сандак да го фрлат ковчегот.

Видеото објавено од полицијата за да го оправда нападот покажува како еден Палестинец фрла шише во правец на полицијата која ги напаѓа ожалостените.

Линк до видеото:

https://www.facebook.com/jewishvoiceforpeace/videos/989840358563657