Што се случуваше денес во и околу Украина

Firefighters battle a blaze at an industrial facility after a Russian military attack in the area on March 26, in Lviv, Ukraine.

Напади во Лавов: Според локалните власти, имало повеќе напади на руската војска во западниот украински град Лавов. Има извештаи за најмалку пет повредени, според Максим Козицки, шеф на регионалната воена управа на Лавов. Досега нема загинати од ракетните напади врз Лавов, рече тој.

Погоден е индустриски објект што се користи за складирање гориво, при што се гледал пламен, оган и густ црн чад што се издига од локацијата.

Говорот на Бајден: Во соседна Полска, американскиот претседател Џо Бајден насилно изјави во говор дека рускиот претседател Владимир Путин „не може да остане на власт“, ​​но Белата куќа потоа рече дека тоа не е повик за промена на режимот.

Бајден, исто така, рече дека Русија ја „задушила демократијата“ во нејзината инвазија на Украина и го предупреди Путин „да не размислува да се движи на една педа од територијата на НАТО“. Тој го увери украинскиот народ дека тој и САД „стојат со вас“.

Американскиот претседател, исто така, го означи Путин како „месар“ по посетата на украинските бегалци во Варшава претходно истиот ден.

Се сретнаа американските и украинските официјални лица: Украинскиот министер за одбрана Олексиј Резников рече дека чувствува „внимателен оптимизам“ по неговиот состанок со американскиот колега Лојд Остин, Бајден и државниот секретар Антони Блинкен во Полска. САД дадоа гаранции дека ќе има дополнителна одбранбена поддршка за Украина, изјави украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба.

САД ќе обезбедат „дополнителни 100 милиони американски долари цивилна безбедносна помош“ за Украина, рече Блинкен во изјавата подоцна во текот на денот.

Задржани автобуси за евакуација, соопшти Украина: Украинските власти соопштија дека автобуските конвои кои се обидуваат да евакуираат цивили биле запрени и задржани од руските сили, како дел од, како што тврдат, кампањата за притисок за принудување на некои жители да заминат во Русија.