Украинска делегација на пат кон вториот круг разговори со Русија

Russia's Foreign Minister Sergey Lavrov at the Russian Ministry of Foreign Affairs in Moscow, Russia, on February 23.

Делегациите на Русија и Украина денеска треба да се сретнат на вториот круг разговори во Белорусија, откако советникот на украинскиот претседател потврди дека нивните претставници се на пат.

Михаило Подољак на Твитер напиша дека украинската делегација патува до точката за состанување, откако руските власти соопштија дека тие ќе се одржат во четврток.

„На пат кон разговори со Руската Федерација. Веќе во хеликоптери. Ќе започнеме за неколку часа“, напиша Подољак на Твитер покрај фотографијата на која е со Дејвид Арахамија, висок функционер на владејачката партија.

„Разговорите ќе се одржат“, рече рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров претходно на видео-конференција.

Лавров тврдеше – без докази – дека украинската страна намерно го одложила нивното пристигнување и сугерираше дека Украина е марионетска држава на САД.

Исто така во четвртокот, портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, рече дека руска делегација е во Белорусија и ги чека нивните украински колеги.

„Нашата делегација беше на место синоќа. Ги очекуваше украинските преговарачи синоќа, цела ноќ, а потоа наутро. Тие сè уште чекаат“, рече тој. “

„Но, како што знаете, разговорите не започнаа. На украинските преговарачи очигледно не им се брза. Да се ​​надеваме дека ќе пристигнат денеска“, додаде Песков.

Делегациите од двете земји требаше да се состанат во среда на вториот круг разговори.

Првата рунда разговори во понеделникот траеше пет часа и заврши без пробив.