СТРАШНА ПОРАКА НА КИМ ДО АМЕРИКА: Северна Кореја тестира ракета што може да стигне до САД! Вашингтон е убеден дека тоа не е така!

KIMOVA STRAŠNA PORUKA AMERICI: Severna Koreja testirala projektil koji može da stigne do SAD! Vašington ubeđen da to nije slučaj!

Северна Кореја ќе продолжи да развива „застрашувачки способности за удар“ кои не можат да се заменат или продаваат за ништо, изјави лидерот Ким Џонг Ун, објавија државните медиуми денес, за време на посетата на работниците кои учествуваа во досега најголемиот тест на балистичка ракета.

Пјонгјанг претходно соопшти дека успешно тестирал нов тип на интерконтинентална балистичка ракета (ICBM) со нуклеарен капацитет што може да стигне до Соединетите држави. Севернокорејските медиуми во петокот објавија дека самиот Ким Џонг Ун ги водел последните подготовки за лансирање на ICBM Hwasongpho-17, со што ја покажува „сигурноста на неговото сегашно распоредување во воени услови“.

Ким се сретна со официјални лица, научници, техничари и работници вклучени во лансирањето на проектилот, објави државната новинска агенција КЦНА. „Само кога сте опремени со застрашувачки ударни способности, супериорна воена сила која никој не може да ја запре, може да се спречи војна, да се гарантира безбедноста на земјата и да се спречат сите закани и уцени на империјалистите“, рече Ким во извештајот. Додека лично го надгледуваше тестирањето во четвртокот, Ким рече дека новиот ICBM помага да се одвратат какви било воени потези на САД кои технички останаа во војната со Северна Кореја по Корејската војна 1950-1953 година. кој заврши со примирје, а не со мировен договор.

Вашингтон се обиде да изврши притисок врз Пјонгјанг да се откаже или да го намали својот арсенал на нуклеарно оружје и ICBM, но Ким рече дека неговите сили за самоодбрана „не можат да заменат или купат ништо“ и ќе останат цврсти и непоколебливи и покрај тешкотиите и тешкотиите. Северна Кореја ќе продолжи да гради „посовршени и посилни стратешки сили“, рече Ким, мислејќи на нуклеарните сили на земјата. Соединетите Држави во петокот соопштија дека ќе се залагаат за построги санкции на Обединетите нации за Северна Кореја поради „сè поопасните провокации“, но Кина и Русија изразија противење и повикаа на ублажување на таквите мерки наместо тоа.

Јапонија и Јужна Кореја потврдија дека податоците за летот на интерконтинентална балистичка ракета во четвртокот покажуваат дека ракетата летала подолго и подолго од кое било претходно тестирање на Северна Кореја. Но, аналитичарите велат дека извештаите на државните медиуми се чини дека се обидуваат да испратат снимки од претходното лансирање, а јужнокорејската новинска агенција Јонхап во неделата објави дека разузнавачките службеници во Сеул и Вашингтон веруваат дека Северот всушност го тестирал постариот и помалиот ICBM, Хвасонг-15.