Руските сили го киднапираа градоначалникот на градот Дњипрорудне, изјави украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба

Dmytro Kuleba | Photo: Twitter Image

Регионалниот обвинител на Луганск, поддржан од Русија, излезе да го брани притворот на градоначалникот и тврдеше дека Федоров извршил терористички дела и дека е под истрага.
Русија го киднапираше Јевхен Матвејев, градоначалник на Дњипрорудне во областа Василивка, област Запорожје во Украина, изјави украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба.

Кулеба ја повика меѓународната заедница да дојде за поддршка и да го запре рускиот „терор“. Руските напаѓачи не ја добиваат поддршката од локалното население во Украина и на тој начин тие прибегнуваат кон внесување терор, изјави шефот на украинската дипломатија.
Кулеба во твит напиша: „Денес, руските воени злосторници киднапираа уште еден демократски избран украински градоначалник, шефот на Дњипрорудне, Евхен Матвеев. Добивајќи нула локална поддршка, напаѓачите се претвораат во терор.“. Киднапирањето на градоначалникот на Дњипрорудне е втор инцидент како и претходно, на видеото беше виден градоначалникот на Мелитопол, Иван Федоров, како вооружени лица го одведуваат од владината зграда во градот.

Но, по некое време, регионалниот обвинител на Луганск, поддржан од Русија, излезе да го брани притворот на градоначалникот и тврдеше дека Федоров извршил терористички дела и дека е под истрага.

Украинското Министерство за надворешни работи на својот Фејсбук профил објави жестоко соопштение во кое приведувањето на градоначалникот на Мелитопол го нарекува „воено злосторство“. На Фејсбук, украинското Министерство за надворешни работи го нарече притворот на Федоров „киднапирање“ и објави дека оваа агресија е придружена со „грубо кршење на нормите и принципите на меѓународното право, вклучително меѓународното хуманитарно право, воените злосторства и злосторствата против човештвото, како и други кршење на човековите права од страна на руската војска“. Министерството за надворешни работи соопшти дека киднапирањето на градоначалникот е класифицирано како воено злосторство според Женевската конвенција и нејзините дополнителни протоколи со кои се забранува земање цивилни заложници како Федоров.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски разговараше за воената ситуација во Украина со израелскиот премиер Нафтали Бенет и побара негова помош за ослободување на градоначалникот на Мелитопол.