Русија – Украина: Што се случуваше денес

Ukrainian servicemen cross a makeshift path next to a destroyed bridge in Irpin, Ukraine on March 13.

Руски воздушни напади погодија голема воена база во близина на западниот град Лавов, кој е блиску до границата со Полска, при што загинаа 35 луѓе, а повеќе од 130 се во болница, соопшти регионалната администрација на Лавов. Повеќе од 30 проектили истрелани од воени авиони над Црното и Азовското море ја погодија воената база, се вели во соопштението.

Американски новинар убиен во Украина: Наградуваниот американски новинар Брент Рено бил убиен од руските сили во Ирпин, Украина, според полицијата на регионот Киев во објавите на социјалните мрежи. Киевската полиција соопшти дека уште еден американски новинар бил ранет од руски војници. Советникот на министерот за внатрешни работи на Украина, Антон Герашченко, во изјавата рече дека Рено „платил со својот живот за обидот да ја разоткрие подмолноста, суровоста и немилосрдноста на агресорот“, се вели во извештајот на Њујорк Тајмс.
Руските трупи се приближуваат до Киев: Најголемиот дел од руските копнени сили се на околу 25 километри од центарот на главниот град на Украина, објави во саботата Министерството за одбрана на Обединетото Кралство во својата најнова разузнавачка проценка. Руските напади продолжуваат да ги погодуваат цивилните области: Голем дел од Макарив, село 30 милји западно од Киев, претрпе значителна штета од очигледните руски воздушни напади. Фотографиите објавени на социјалните мрежи, покажуваат големи штети на станбени комплекси, училишта и медицинска установа.
Други градови во Украина се нападнати: градовите Хархив, Мариупол, Миколаев, Днипро, Чернихив и Суми се под постојан руски напад, а руските сили ја прошируваат својата офанзива во Украина на запад. Бидејќи долгоочекуваниот хуманитарен конвој останува на одредено растојание од Мариупол, рекоа официјални лица во опколениот град, тој претрпел 22 бомбашки напади во последните 24 часа (до 10 часот по средноевропско време). „До денес, 2.187 жители на Мариупол загинаа од нападите на Русија“, соопшти градскиот совет. Тоа е нагло зголемување на бројката од скоро 1.600 минатата објавена.
Демонстрантите продолжуваат да ги полнат улиците во Украина: Стотици демонстранти се собраа на улиците на Херсон окупиран од Русија за да протестираат против сомнителните руски планови да ја претворат јужната украинска област во отцепена република. Во последниве денови, најмалку еден претставник на регионалниот совет на Керсон предупреди дека окупационите сили ги поставуваат темелите за „Народна Република Керсон“. Демонстрантите во Керсон во неделата наутро вееја украински знамиња, извикуваа антируски слогани и извикуваа навреди кон Путин.
Приведени демонстранти во Русија: Руската полиција за борба против нереди уапси повеќе од 776 лица во 37 руски градови во неделата, речиси половина од нив се приведени во Москва, според ОВД-Инфо, независна група за мониторинг на протестите за човекови права. Според групата, повеќе од 5.000 луѓе беа уапсени низ цела Русија за учество во антивоените протести минатиот викенд, а повеќе од 14.763 демонстранти се приведени во 151 руски град од почетокот на руската инвазија на 24 февруари.