Русија: Можна провокација на украинските националисти со употреба на отровни материи

Доњецк - Sputnik Србија, 1920, 09.03.2022

Можно е да се испровоцираат украинските националисти со употреба на отровни материи за да се обвини Русија за употреба на хемиско оружје, изјави портпаролот на руското Министерство за одбрана Игор Конашенков.

„Вечерва на 9 март, украинските националисти доставија околу 80 тони амонијак во населбата Золочев. „Според жителите на местото кои ги напуштиле своите домови, националистите ги учат како да се однесуваат во случај на хемиски напад“, рече Конашенков.