Путин му го кажа на Ердоган условот за прекин на специјалната воена операција

„Односи Русије и Турске се позитивно развијају“: Почео састанак Путина и Ердогана у Сочију - Sputnik Србија, 1920, 06.03.2022

Рускиот претседател Владимир Путин за време на телефонскиот разговор го информирал турскиот лидер Реџеп Таип Ердоган за руската специјална операција за заштита на Донбас, а исто така детално ги објаснил главните цели и задачи поставени, соопшти прес-службата на Кремљ.
Рускиот претседател најави дека е можно прекинување на специјалната операција само доколку Киев престане да се бори и ги исполни барањата на Русија.

„Беше посочено дека прекинот на специјалната операција е можна само доколку Киев престане да се бори и ги исполни познатите барања на Русија“, соопшти прес-службата.
Путин нагласи дека руската специјална операција во Украина се одвива според планот и во согласност со распоредот.
„Руските вооружени сили прават се што можат за да спасат животи и да ја обезбедат безбедноста на цивилите. „Прецизни удари се вршат исклучиво врз објектите на воената инфраструктура“, нагласува руската страна.
Како што се наведува, особено сурови и цинични се националистичките, неонацистички формации кои продолжуваат со интензивното гранатирање на Донбас и кои користат цивили како жив штит во украинските градови и населби, вклучително и странци кои практично ги држат како заложници.
За време на разговорите, Путин го привлече вниманието на Ердоган на фактот дека сите обиди на Киев да го одложи преговарачкиот процес немаат перспектива.
„Изразена е надеж дека за време на планираната нова рунда преговори, претставниците на Украина ќе покажат поконструктивен пристап кој целосно ќе ја земе предвид актуелната ситуација“, се нагласува.
Потврдена е подготвеноста на руската страна за дијалог со украинските власти и со странски партнери со цел да се реши конфликтот.
Путин ја потврди и подготвеноста на руската страна да ја пружи сета потребна помош за безбедно да се евакуираат турските граѓани од областа каде што се водат борбите.
Според соопштението од кабинетот на турскиот лидер, Ердоган за време на разговорите со Путин рекол дека Анкара е подготвена да придонесе за мирно решавање на конфликтот во Украина.
„Нагласувајќи дека итен општ прекин на огнот не само што ќе ги намали хуманитарните проблеми во регионот, туку и ќе даде можност за изнаоѓање политичко решение, претседателот Ердоган го повтори својот апел: „Да изградиме заедно пат кон мирот“. Претседателот Ердоган ја истакна важноста од усвојување итни мерки за обезбедување прекин на огнот, отворање хуманитарни коридори и потпишување мировен договор. Истакнувајќи дека е во постојан контакт со украинската страна и со другите земји, претседателот Ердоган рече дека ќе продолжи да прави напори за водење сеопфатни преговори и постигнување резултати“, се вели во соопштението на турската страна.
Ердоган ја критикуваше и немилосрдната кампања на дискриминација на руската култура и нејзините активисти, која зема замав во голем број западни земји.