Украински официјален претставник соопшти дека има најмалку 57 загинати и 169 повредени по нападите на руските сили

Има 57 лица кои загинаа, а 169 луѓе се повредени – вклучувајќи и борбени и неборбени повреди – по нападите на руските сили, изјави во четвртокот министерот за здравство на Украина, Виктор Љашко.

Говорејќи во живо на украинскиот телевизиски канал 1+1, Љашко рече дека болниците и медицинските работници исто така биле под оган во четвртокот – вклучително и во Авдиевка и Вуледар во Доњецк – со пријавени жртви меѓу медицинските работници.