Украинските војници „подготвени за секое сценарио“ бидејќи минофрлачките гранати експлодираат во близина на линијата на фронтот, рече министерот за внатрешни работи

Тим на новинари кои денес го придружуваа министерот за внатрешни работи на Украина на обиколка на фронтот во источна Украина беа под минофрлачки оган.

Никој не е повреден.

Министерот за внатрешни работи Денис Монастирски се сокри бидејќи неколку минофрлачки гранати паднаа во близина. Набргу по гранатирањето, тој даде интервјуа за меѓународните медиуми во Новолуханске.

Околу десетина минофрлачки куршуми паднаа на неколку стотини метри од групата.

Зборувајќи со новинарите пред да ја напушти областа, Монастирски рече: „Разговаравме со војниците на терен. Духот е на неверојатно високо ниво и сите момци се подготвени на секое сценарио“.

Тој рече дека тоа му било прв пат да биде толлку близу до напад. Тој им кажа на новинарите дека бил во автомобилот на пат и дека морале да застануваат секогаш кога ќе слушнат гранатирање и лежеле на земја.

На прес-конференција подоцна во Краматорск, Монастирски беше запрашан каква улога мисли Украина дека руските воени советници играат во борбите во источниот дел на земјата.

„Имаме информации за напредување на руската армија долж нашата територија“, рече тој. „Има информации дека одредени единици на ПВК Вагнер влегле на наша територија. Целта на престојот е да се организира саботажа на наша територија.

Објаснување: Вагнер е приватна руска паравоена сила која долго време е поврзана со сепаратистите во источна Украина и е распоредена и во Либија, Сирија и Централноафриканската Република, меѓу другите земји.

Руската влада негира каква било поврзаност со Вагнер или други приватни воени изведувачи.

Во текот на изминатите неколку дена, украинските вооружени сили пријавија зголемен оган од тешко оружје против украинските позиции долж она што е познато како линија на контакт.

Украинското Министерство за одбрана соопшти дека до сабота до 17 часот по локално време (10 часот по средноевропско време), „Руските окупаторски сили биле регистрирани 70 прекршувања на режимот на прекин на огнот, од кои 60 со употреба на оружје забрането со договорите од Минск“.

Министерството исто така соопшти дека двајца украински војници биле убиени, а четворица ранети во саботата.

Украинскиот министер за одбрана Олексеј Резников во саботата во објава на Фејсбук повтори дека Украина не планира да започне офанзива против отцепените региони, како што тврдат лидерите на самопрогласените републики Луганск и Доњецк.

„Не планираме никакви офанзиви, но нема да дозволиме неказнето пукање врз позициите на нашите војници и населбите со луѓе“, рече Резников.