Тензии во Украина: Руската инвазија може да започне секој ден, предупредуваат САД

Русија може да ја нападне Украина во секое време и американските граѓани треба веднаш да ја напуштат, предупредија САД. Инвазијата може да започне со воздушно бомбардирање што би го отежнало полетувањето и би ги загрозило цивилите, соопшти во петокот Белата куќа.

Москва постојано негира какви било планови за инвазија на Украина и покрај тоа што собира повеќе од 100.000 војници во близина на границата. Соопштението на САД ги поттикна земјите ширум светот да издадат нови предупредувања до државјаните во Украина.

Дел од персоналот доби наредба да ја напушти американската амбасада во Киев, објави Стејт департментот во соопштението. Конзуларните служби ќе бидат суспендирани од недела, иако САД „ќе одржат мало конзуларно присуство“ во западниот град Лавов „за справување со итни случаи“.

Амбасадорката на Обединетото Кралство во Украина Мелинда Симонс објави на Твитер дека таа и главниот тим престојуваат во Киев. Во меѓувреме, Русија рече дека одлучила да го „оптимизира“ бројот на својот дипломатски персонал во Украина.

Портпаролката на Министерството за надворешни работи ги наведе стравувањата од „провокации“ од Киев или други партии. Обидите за деескалација на тензиите преку дипломатија ќе продолжат, при што и американскиот претседател Џо Бајден и францускиот претседател Емануел Макрон треба да разговараат со рускиот претседател Владимир Путин по телефон.

Москва ги обвини западните земји дека предизвикуваат хистерија.

Американскиот советник за национална безбедност Џејк Саливан рече дека руските сили сега се „во позиција да можат да спроведат голема воена акција“ во забелешките што се гледаат како јасна ескалација во итноста на предупредувањата од американските официјални лица.

Претседателот Бајден рече дека нема да испрати војници за спасување на граѓаните кои ќе останат заглавени во случај на руска акција. Во петокот, американскиот претседател беше домаќин на видео повик со трансатлантските лидери во кој тие се согласија за координирана акција за нанесување тешки економски последици врз Русија доколку ја нападне Украина.

САД, исто така, соопштија дека распоредуваат дополнителни 3.000 војници од Форт Брег, Северна Каролина, во Полска и дека се очекува тие да пристигнат таму следната недела. Војниците нема да се борат во Украина, туку ќе обезбедат одбрана на сојузниците на САД.