Сепаратистите наредија евакуација во Русија поради најлошото гранатирање во источна Украина во последните неколку години

Проруските сепаратисти во отцепените региони на источна Украина наредија евакуација на цивилите во Русија, обвинувајќи ја Украина дека планира голема воена офанзива против двете самопрогласени републики.
Немирниот источен дел од земјата е сведок на најлошото гранатирање во последните години во последните два дена. Украинскиот министер за одбрана Олексеј Резников изјави дека гранатирањето на украинска територија од областите контролирани од сепаратистите драстично се зголемило во изминатиот ден.
Секоја страна ја обвинува другата за силно гранатирање на цивилни области. Украинските власти соопштија дека во четвртокот имало 60 прекршувања на прекинот на огнот, многу од нив со тешко вооружување.
Украинската влада негира дека планира каква било офанзива на истокот, обвинувајќи ги сепаратистите за започнување „кампања за дезинформација“.

Властите во отцепените држави Доњецк и Луганск соопштија дека ја организираат евакуацијата. Леонид Пашечник, највисокиот функционер во проруската отцепена Луганска Народна Република, ги повика мажите да земат оружје.
„Руската Федерација е подготвена да обезбеди организиран прием и сместување на својата територија на жителите на Луганската Народна Република“, изјави Пашечник. „Уште еднаш апелирам до сите мажи кои се способни да држат оружје во свои раце, да ја бранат својата земја.
И украинската влада и западните претставници предупредија на можноста од провокативни дејствија од страна на Русија и сепаратистичкото раководство за да се обезбеди изговор за руска офанзива во Украина.
Американскиот претседател Џо Бајден ја обвини Русија дека е „ангажирана во операција со лажно знаме“ во четвртокот, непосредно по обновувањето на гранатирањето меѓу украинските власти и сепаратистите во источниот украински регион Донбас. Бајден изјави дека Русија би можела да ја нападне Украина „во следните неколку дена“.
И украинската влада и западните претставници предупредија на можноста од провокативни дејствија од страна на Русија и сепаратистичкото раководство за да се обезбеди изговор за руска офанзива во Украина.
Американскиот претседател Џо Бајден ја обвини Русија дека е „ангажирана во операција со лажно знаме“ во четвртокот, набргу по бранот гранатирање долж она што е познато како линијата на контакт што ги дели украинските и сепаратистичките сили. Бајден изјави дека Русија би можела да ја нападне Украина „во следните неколку дена“.
Во регионот Донбас има борби меѓу украинските сили и сепаратистичките борци од 2014 година. Украинската влада во Киев тврди дека Доњецката Народна Република и Народна Република Луганск се всушност окупирани од Русија. Самопрогласените републики не се признати од ниту една влада, вклучително и Русија. Украинската влада одбива директно да разговара со која било сепаратистичка република.
Повеќе од 14.000 луѓе загинаа во конфликтот во Донбас од 2014 година. Украина вели дека 1,5 милиони луѓе биле принудени да ги напуштат своите домови, при што повеќето останале во областите на Донбас кои остануваат под украинска контрола, а околу 200.000 се преселиле во поширокиот регион на Киев.
Руската инвазија на Украина би била „катастрофална“, рече генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, за време на неговото отворање на Минхенската безбедносна конференција во Германија, повикувајќи на продолжување на дипломатските напори.
„Длабоко сум загрижен поради зголемените тензии и зголемените шпекулации за воен конфликт во Европа. Сè уште мислам дека тоа нема да се случи, но ако се случи, ќе биде катастрофално“, рече Гутереш.
Американскиот потпретседател Камала Харис од конференцијата во Минхен предупреди дека „агресивната акција“ на Русија ќе биде исполнета со „тешки последици“ од економските санкции.
Последната проценка на американското разузнавање покажува дека Русија продолжува со подготовките за инвазија на Украина, според висок американски функционер со директно знаење и друг извор директно запознаен со разузнавањето.

Проценката – опишана како „мрачна“ од високиот функционер – укажува дека Русија би можела да нападне во наредните денови.
Сепак, американските власти предупредуваат дека не знаат дали Путин донел конечна одлука за инвазија и забележуваат дека може да ја одложи акцијата или воопшто да не нареди. Претходните оценки кои предвидуваа воена акција од страна на Русија оваа недела не вродија со плод.