Путин до Макрон: Сето тоа се украински провокации поттикнати од акциите на НАТО

Рускиот претседател Владимир Путин телефонски разговарал со францускиот претседател Емануел Макрон, соопшти прес-службата на Кремљ.
Во соопштението се наведува дека во продолжението на разговорите од неодамнешната посета на Макрон на Москва и редовните телефонски разговори, претседателите размениле мислења за ситуацијата околу Украина, како и за развојот на долгорочни правни гаранции за безбедноста на Русија.
„Изразена е сериозна загриженост поради наглото влошување на ситуацијата на контактната линија во Донбас. Претседателот на Русија напомена дека провокациите на украинските сили биле причина за ескалацијата. „Привлечено е внимание на континуираното вооружување на Украина од земјите на НАТО со модерно оружје и муниција, што го охрабрува Киев на воено решение на „проблемот Донбас“, се вели во соопштението.
Путин додаде дека поради тоа во самопрогласените Народни републики Доњецк и Луганск страдаат цивили, кои мора да бидат евакуирани во Русија за да се избегне се поинтензивно гранатирање.
Рускиот претседател посочи и дека Киев само го имитира преговарачкиот процес.
„Повторно беше нагласено дека Киев само го имитира преговарачкиот процес, тврдоглаво одбива да ги спроведе договорите од Минск и договорите постигнати во „нормандскиот формат“. „Имајќи ја предвид тежината на актуелната состојба, претседателите сметаат дека е целисходно да се интензивира потрагата по решенија преку дипломатија преку министерствата за надворешни работи и политичките советници на лидерите на земјите учеснички во „норманскиот формат“. “, се вели во соопштението.
Се забележува дека овие контакти треба да придонесат за продолжување на прекинот на огнот и напредок во решавањето на конфликтот околу Донбас.
Рускиот лидер изјави дека САД и НАТО треба сериозно да ги сфатат безбедносните барања на Русија, пренесува прес-службата на Кремљ.
„Владимир Путин ја повтори потребата САД и НАТО најсериозно да ги сфатат руските барања за безбедносни гаранции и да одговорат на нив конкретно и суштински“, се заклучува во соопштението.
Во соопштението се додава дека разговорот бил инициран од француска страна.
Од своја страна, Елисејската палата соопшти дека претседателите се договориле за време на разговорите да организираат трилатерална работна група за Украина. Целта на оваа група (Русија, Украина, ОБСЕ) е да се постигне прекин на огнот во источна Украина.
„Шефовите на двете земји цврсто се обврзаа да ги преземат сите корисни чекори за да се избегне ескалација, да се намалат ризиците и да се зачува мирот (во источна Украина), се вели во соопштението на Елисејската палата.
Претседателите се договорија да ја интензивираат дипломатската работа со цел да се одржи самит за воспоставување на нов светски поредок во Европа.
Шефовите на двете земји се договорија за интензивирање на дипломатската работа… Оваа дипломатска работа треба да овозможи да се постигне напредок врз основа на последните преговори во кои ќе учествуваат сите заинтересирани страни (Европејци, сојузници, Руси и Украинци) за да се одржи самит за дефинирање на нов светски поредок и безбедност во Европа“, се вели во соопштението.
Путин и Макрон, исто така, се согласија да продолжат со работата во „нормандскиот формат“ врз основа на предлогот на Украина.