Повторно се слушаат експлозии во околината на Доњецк

Ситуацијата не се смирува, украинските сили продолжија со гранатирање на населените места во Доњецката и Луганската народна република, користејќи претежно артилериско оружје и минофрлачи. Во исто време, продолжи евакуацијата на цивилите од ДНР и ЛНР во Русија. Во самопрогласените републики е најавена општа мобилизација.
Организацијата на Договорот за колективна безбедност (ОДКБ) би можела да испрати свои мировници во Донбас, доколку има мандат на ОН и добра волја на Киев, изјави генералниот секретар Станислав Зас.
„Хипотетички, можете да замислите такво распоредување, ако имало добра волја на Украина, тоа е сепак нивна територија, и ако имало мандат на Советот за безбедност на ОН и доколку е потребно, а таквата одлука треба да биде поддржана од сите наши влади. “, рече тој.
Генералниот секретар на ОДКБ истакна дека конфликтот во источна Украина може да се реши само со дипломатски напори, но дека развојот на настаните сега е на опасен пат. Тој додаде дека ОДКС има сили од 17.000 војници во постојана готовност и специјализирани мировни сили од речиси 4.000 војници.
Во овој момент повторно се слушаат експлозии од околината на Доњецк, јавува репортерот на Спутник од местото на настанот.
Засега, како што наведува, нема официјални информации од надлежните, иако е апсолутно јасно дека се работи за експлозии.
Повеќе од 3.100 луѓе беа евакуирани од самопрогласената Луганска Народна Република во саботата, соопштија властите. Како што се прецизира, најмногу луѓе се евакуирани со автобуси (2.266), како и со воз (908).
На територијата на Народна Република Кина во моментов се активни 61 активна точка за евакуација, а сообраќаат вкупно 219 автобуси и еден воз. Досега се евакуирани вкупно 16.747 лица.