Кои пијалоци помагаат, а кои му штетат на закрепнувањето по ковид

Некои пијалоци му помагаат на телото да се опорави по Ковид, но има и такви што треба да се избегнуваат, советува руската докторка Анѓелика Џуваљ.
Основен пијалок за закрепнување по корона, како и за време на болест, според нутриционистот треба да биде водата.
„За време на закрепнувањето од корона вирусот, потребно е извесно време да се избегнува силно кафе и црн чај и првенствено да се пие вода. Дополнително, не треба да пиете слатки газирани пијалоци и сокови, подобро е да пиете домашни сокови“, рече докторот.
Свежо цедениот сок од брусница во кој се додава зелен чај ќе овозможи побрзо закрепнување.
„Чајот стандардно се вари: две лажици зелен чај се прелеваат со половина литар вода, потоа се додаваат две парчиња портокал, се додаваат 1-2 лажици брусница и се додава замрзната брусница. Не препорачувам засладување, подобро е да исечете јаболко без кора. Потоа оставете го напитокот да отстои 40-50 минути и пијте го во текот на денот. „Може да се додаде топла вода, но не и вода што врие“, советува таа.
Докторот додаде дека пијалокот може да се подготви и од брусница и морски бобинки.
„Брусницата и морските бобинки може да се користат и за пијалок. Два литра вода се загреваат на 80 степени и во неа се додаваат околу 200 грама брусница. За пијалокот да биде посладок, може да се додадат и јагоди“, советува докторот.
Водата не треба да врие бидејќи витамините од овошјето се губат.