Класична супа од компир и праз за зимска вечера

Класичната супа од компир и праз е толку неверојатно лесна за правење и готова за само 30 минути! Совршена е за студеното време и за брза и лесна вечера. Готова е за само 30 минути, а одлично се комбинира со сирење на скара и дополнителна салата. Исто така е навистина разноврсна, и можете да пробате различни комбинации на зачини за да го измешате!

Растопете го путерот на средна температура и додадете ги исечканиот кромид, лук и праз. Откако ќе почнат да омекнуваат, додадете зачини и промешајте.
Додадете ги компирите и варете уште 5 минути, додека компирот не почне да омекнува.
Додадете ја супата од коцка и динстајте додека компирите не омекнат доволно за лесно низ нив да помине вилушка. Користете блендер за да ја испасирате супата.
Промешајте ја со течен крем без зачини и варете уште 3-4 минути, поросете млад кромид и послужете.