Киев се согласи на разговори со Москва на украинско-белоруската граница, рече Зеленски

Украинскиот претседател изјави дека Киев се согласил да испрати делегација на разговори „без предуслови“ со руските претставници на украинско-белоруската граница по разговорите.

„Се договоривме украинската делегација да се сретне со руската делегација без предуслови на украинско-белоруската граница, во близина на реката Припјат“, рече Зеленски во изјавата по телефонскиот разговор со Лукашенко.

Тој не даде прецизно време за состанокот, но рече дека Лукашенко, сојузник на Путин, „ја презеде одговорноста да се погрижи сите авиони, хеликоптери и проектили стационирани на белоруска територија да останат на теренот за време на патувањето, разговорите и враќањето на украинската делегација. ”