Еве што е Договорот од Минск и што може да значи за руско-украинската криза

Додека светските лидери се обидуваат да најдат дипломатско решение за тековните тензии меѓу Русија и Украина, разговорите се свртеа кон Договорот од Минск од 2015 година како можен начин за излез од кризата.

Договорот, втор од ваков вид (и оној што е важен), беше склучен во белорускиот главен град во обид да се стави крај на тогашниот крвав 10-месечен конфликт во источна Украина.

Но, Минск II никогаш не бил целосно имплементиран, со неговите клучни прашања сè уште нерешени.

Еве што треба да знаете:

Кои се клучните играчи? Ретка средба меѓу руските, украинските, германските и француските лидери во февруари 2015 година се обиде да донесе мир во областите на Украина кои беа преземени од проруските сепаратисти претходната година. Тие области, во украинскиот регион Донбас, станаа познати како Луганска Народна Република и Народна Република Доњецк. Украинската влада во Киев тврди дека двата региони всушност биле окупирани од Русија.

Разговорите, исто така, имаа за цел да работат на политичко решение за регионот.

Резултатот, Минск II, беше потпишан од претставници на Русија, Украина, сепаратистичките лидери и Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ). Тој потоа беше одобрен со резолуција на Советот за безбедност на ОН.

Кои беа условите на договорот? Прекин на огнот. Во февруари 2015 година, во некои области сè уште имаше тешки борби меѓу украинските сили и бунтовниците поддржани од Русија, при што Украинците претрпеа големи загуби.

Повлекување на тешкото вооружување од првите борбени линии.

ОБСЕ – 57-члена безбедносна организација која ги вклучува и САД и Канада – да ги надгледува првите линии.

Дијалог за локалните избори во областите окупирани од проруските бунтовници.

Враќање на целосните економски и социјални врски меѓу двете страни, за, на пример, да се исплаќаат пензиите.

Да се ​​врати контролата на украинската влада над границата со Русија.

Повлекување на сите странски сили и платеници.

Уставна реформа која ќе обезбеди одредена автономија на Донбас регионот во источна Украина коија повеќе не е под контрола на централната влада.