Главните пораки од историскиот говор на Путин

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша указ за признавање на самопрогласените Луганска и Доњецка Народна Република и и нареди на руската армија да обезбеди мир во Донбас. Во историскиот говор, Путин и ја објасни својата одлука на нацијата.

Еве ги главните пораки од неговиот говор:

Киев веднаш да го запре крвопролевањето
Путин го предупреди Киев веднаш да ги прекине борбите во Донбас.
„Бараме оние кои ја освоија власта во Киев веднаш да престанат да се борат. Во спротивно, целата одговорност за можното продолжување на крвопролевањето целосно ќе биде на совеста на владејачкиот режим во Украина“, рече Путин.

Светот не гледа малтретирање на луѓето во Донбас
Зборувајќи за ситуацијата во Донбас, рускиот претседател рече дека владејачкото раководство во Киев постојано повторува дека нема да ги спроведе договорите од Минск и дека напротив, се обидува да организира блиц-криг во Донбас без да стави крај на малтретирањето на луѓето.

Путин истакна дека „таканаречениот цивилизиран свет, чии единствени претставници се нашите западни колеги, претпочита да не го забележува тоа и дека не постои… целиот тој ужас, геноцид, на кој биле подложени речиси четири милиони луѓе“.

Русија се обиде – сè беше залудно
Рускиот претседател рече дека не поминува ден во Донбас без гранатирање, убивање цивили, дека блокадата не завршува – не се гледа крај.
„Сите овие години (Русија) упорно и трпеливо се бореше за имплементација на резолуцијата 2202 на Советот за безбедност на ОН од 17 февруари 2015 година, која го консолидираше пакетот мерки од Минск од 12 февруари 2015 година за решавање на ситуацијата во Донбас. Сè е залудно“, изјави тој.
„Претседателите и замениците на Радата се менуваат, но суштината, агресивната националистичка природа на самиот режим, кој ја презеде власта во Киев, не се менува. Тоа е целосно производ на државниот удар во 2014 година. „Оние кои тогаш се кренаа против насилството, крвопролевањето, беззаконието, не признаа никакво друго решение за прашањето на Донбас освен војската“, додаде Путин.

Нема денови без гранатирање во Донбас
Рускиот претседател порача дека во Донбас блокадата не завршува – не се гледа крај.
„Сега речиси и да не поминува ден без гранатирање на населбата во Донбас. Формираната голема воена група постојано користи јуришни беспилотни летала, тешка опрема, ракети, артилерија и повеќецевни фрлачи. Убивањето цивили, блокадите, малтретирањето на луѓето, вклучително и деца, жени, стари лица, не престануваат. Крајот не се гледа“, изјави тој.

Украина е под странска администрација
Денес Украина е под странска администрација, која се спроведува по наредба на Западот, преку странски советници, невладини организации и други институции, рече рускиот претседател. Според него, тие директно влијаат на сите најважни кадровски решенија, на сите гранки и нивоа на власт, од централно до општинско, на главните државни компании и корпорации, вклучително и „Нафтогас“, „Укренерго“, „Украински железници“, „Укроборонпром“ , „Укрпошта“, Управата за поморски пристаништа на Украина ….

Корупцијата ја уништи украинската државност
Корупцијата во Украина ја уништи украинската државност, која ја искористија националистите во 2014 година со помош на Западот, рече Путин. Тој додаде дека Украина е растурена и дека е погодена од многу опасна економска криза.
„Украина никогаш ја немала својата вистинска државност, таа само копирала туѓи модели“, рече тој.

Приклучувањето на Украина во НАТО и се заканува на Русија
Приклучувањето на Украина во НАТО е директна закана за безбедноста на Русија, рече Путин. Тој додаде дека влезот на Украина во НАТО не веднаш, туку нешто подоцна, не менува ништо за Русија и оти прашањето е решено, смета тој.
„Го знаеме ставот на Соединетите Американски Држави – дека борбите во источна Украина не го исклучуваат влезот во НАТО. Повторно се обидуваат да не убедат дека НАТО е чисто одбранбена алијанса.

НАТО ја смета Русија за свој главен противник
Кризата на европската безбедност се случи поради проширувањето на НАТО, смета претседателот. Путин заклучи и дека НАТО ја смета Русија за главен противник и „главна закана“, можноста за ненадеен удар врз земјата расте, а Украина може да биде отскочна даска за напад.
Да се ​​прават воени сојузи, но не на штета на другите држави
Рускиот претседател посочи дека секоја земја има право да склучува воени сојузи, но не може да ја зајакне својата безбедност на сметка на безбедноста на другите држави.
Несомнено е дека секоја земја има право да избира свој безбедносен систем, да склучува воени сојузи, и се чини дека сè е едно: меѓународните документи јасно го поставуваат принципот на еднаква и неделива безбедност, кој, како што е познато, вклучува „обврска да не ја зајакнуваме нашата безбедност на сметка на безбедноста на другите држави“, рече Путин.
Пет бранови на проширување на Алијансата
Зборувајќи за НАТО, Путин рече дека Русија добила пет бранови на проширување на НАТО и дека тие едноставно ја измамиле. Тој потсети и дека за време на неговата посета на Бил Клинтон во 2000 година го прашал американскиот претседател како ќе реагираат САД на приемот на Русија во НАТО. Реакцијата беше воздржана, рече Путин. Тој оцени и дека САД ја прават Русија непријател само затоа што не и треба толку голема земја.

Нуклеарно оружје во Украина – Русија треба да реагира
Зборувајќи за плановите за прашањето за нуклеарното оружје во Украина, Путин рече дека тоа радикално ќе ја промени ситуацијата во светот, со што Русија ќе биде принудена да реагира. Тој исто така рече дека Киев може да го направи нуклеарното оружје многу полесно од некои други земји, особено поради технолошката поддршка од странство.

Украина не е само сосед на Русија
Тој се осврна и на историските факти, велејќи дека модерна Украина е целосно создадена од Русија, за сметка на отцепување на дел од историските територии на Русија без прашање за руските граѓани.
Тој исто така рече дека Украина не е само „соседна земја“ за Русија, туку и дел од нејзината историја во која живеат нејзините пријатели, колеги, роднини и блиски луѓе.

Ленин е архитект на Украина
Тој исто така рече дека Владимир Илич Ленин е практично автор и архитект на Украина, бидејќи таа е создадена како резултат на политиката на болшевизмот.
„Украина сè уште можеме да ја наречеме Украина на Владимир Илич Ленин. „Русија е подготвена да и покаже на Украина што значи вистинска декомунизација“, рече рускиот претседател.

Русија го исплати долгот на СССР
Зборувајќи за долгот што го имаше Советскиот Сојуз, Путин рече дека Русија сама го отплатила целиот долг, вклучително и украинскиот, иако е договорено сите републики да придонесат за отплата на долгот сразмерно на нивниот економски потенцијал.

Постави одговор

Your email address will not be published.