Бајден ги обвини ДНР и ЛНР за кршење на примирјето во Донбас, Русија ќе ја нападне Украина следните денови

Американскиот претседател Џозеф Бајден ги обвини самопрогласените републики ДНР и ЛНР за кршење на примирјето во Донбас.

„Во последните денови видовме извештаи за значително зголемување на прекршувањето на примирјето од страна на силите поддржани од Русија кои се обидуваат да ја испровоцираат Украина во Донбас“, рече тој.

Како што рече, нема докази дека Украина подготвува напад врз Донбас.

САД веруваат дека Русија ќе се обиде да ја нападне Украина во наредните денови. Бајден е сигурен дека рускиот претседател Владимир Путин донел одлука за понатамошни чекори во однос на Украина. Тој исто така додаде дека не мисли дека Путин планира да користи нуклеарно оружје.

Тој потврди дека САД нема да испратат своја војска да се бори во Украина во случај на ескалација на конфликтот, туку ќе продолжат да го поддржуваат украинскиот народ.

Бајден исто така рече дека САД се подготвени да воведат нови санкции против Русија поради на ситуацијата околу Украина, но не е доцна Москва да се врати на преговарачка маса, тој сега ќе остане во Украина или не, додавајќи дека според него не е најмудрата одлука да се патува во Минхен поради обезбедување. конференција, но дека одлуката секако е негова.