Украинскиот министер за надворешни работи вели дека сегашниот број на руски војници не е доволен за целосна инвазија

Русија не собра доволно сили за да започне неизбежна целосна инвазија на Украина, изјави украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба, додека рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров се закани со „соодветни мерки за одговор“ доколку Западот продолжи со својата „агресивна линија“.
Кулеба им рече на новинарите во Киев дека руските трупи можат да ја нападнат Украина во секое време, како што беше случај од 2014 година кога Русија го анектираше украинскиот полуостров Крим, но во моментов нема да можат да извршат целосна офанзива.
„Бројот на руски војници собрани долж границата со Украина и на окупираните територии е голем, тоа претставува закана – директна закана за Украина“, рече Кулеба.

„Меѓутоа, овој број е недоволен за целосна офанзива долж целата украинска граница. Исто така, им недостигаат некои важни воени индикатори и системи за спроведување на толку голема офанзива од целосен обем“, додаде тој.
Украина предупреди дека Русија се обидува да ја дестабилизира земјата пред секоја планирана воена инвазија. Западните сили постојано ја предупредиле Русија за понатамошни агресивни потези против Украина.
Кремљ негира дека планира да нападне и тврди дека поддршката на НАТО за Украина – вклучително и зголемени резерви на оружје и воена обука – претставува растечка закана за западното крило на Русија.
Кулеба им рече на новинарите дека воената инвазија не е единствената закана за Украина.
„Гледаме сценарио за дестабилизација на Украина и тоа сценарио е неизбежно, тоа веќе се случува – со ширење паника, со притисок врз финансискиот систем на Украина, со спроведување сајбер-напади против Украина“, рече тој.
„Сигурен сум дека претседателот Путин би бил среќен да го види успехот на овој план, па тој дури и не мора да прибегнува кон воена сила за да ја стави Украина во исклучително ранлива позиција.
Тој додаде: „Приоритет број еден денес е да се држат работите под контрола, да се биде реален во проценката на непосредната закана додека не се намалува заканата од потенцијална воена инвазија“.

„Јас сум оптимист. Верувам дека војната од целосен обем е многу, многу, многу тешко да се очекува, но може да видиме повеќе локализиран конфликт, за жал“, рече Сергеј Корсунски, ураинскиот амбасадор во Јапонија за време на говорот во Токио за односите меѓу Украина и Јапонија.
„Но, ако станува збор за воени услови, дозволете ми да ви кажам, ние сме многу подготвени. Нашата армија е многу добро подготвена. А вие имате население кое е многу добро мотивирано“, рече Корсунски.
„Апсолутна глупост е да се мисли, како што велат некои руски аналитичари, дека штом ќе видиме приближување на руските сили, ќе има бунт, ќе има промени во владата. Нема шанси“, додаде тој.
Извор близок до украинското раководство изјави за Си-Ен-Ен во вторникот дека најновото воено разузнавање сугерира дека руските сили сè уште не се подготвени да организираат неизбежна инвазија во земјата.

Постави одговор

Your email address will not be published.