Нов земјотес во битолскиот регион

Нов земјотес утрово пак е почувствуван во битолскиот регион, после синоќешниот во 22:43 со јачина од 5,8 степени според рихтеровата скала.

Земјотресот ги вознемири жителите наБитола, Ресен, но беше почувствуван и на териоторијата на цела Македонија. Епицентарот беше во Лерин.

Од сеизмолошката станица сеуште прибираат податоци и не се во можност да кажат дали земјотресите ќе продолжат и колку во јачина би можело да се очекуваат.