Неколку начини за чистење на организмот по големите празнични уживања

Ова е недела на Божиќ, и големи се шансите вашето тело да се чувствува преоптоварено. Ако се нагостивте со тони божиќни колачиња, руска салата и кифли, слободно може да се каже дека можеби чувствувате потреба за ресетирање.

Добрата вест е дека не мора да прибегнувате кон ненадејна диета или часови вежбање за да се вратите на вистинскиот пат. Вашето тело е отпорно и знае како да се лекува. Еве неколку нежни начини на кои можете да му помогнете на патот.

Пијте топла вода со лимон.

Започнете го денот со топла вода со лимон и гпијте ја полека во текот на денот. Лимоните имаат неколку здравствени придобивки, кои во комбинација со топла вода може да ја поттикнат хидратацијата и да го стимулираат варењето во текот на денот. Хидратацијата не може да биде доволно под стрес во ова време – консумирањето доволно вода е од суштинско значење за да им помогне на црниот дроб и бубрезите да ги филтрираат токсините.

Обидете се да пиете топол зелен чај пред и после оброците за да ги одржите силни метаболизмот и дигестивниот оган. Чајот од анасон е исто така одличен избор, бидејќи ги ублажува дигестивните проблеми при варење, надуеност, запек, цревни гасови, металоиди, па дури и нервозни црева. Оваа прекрасна билка го стимулира варењето и има ефекти кои го смируваат дигестивниот тракт и го спречуваат создавањето на гасови.

Фокусирајте се на оброци од растителна основа.

Иако може да бидете во искушение да јадете многу малку откако ќе јадете толку лошо, важно е да се фокусирате на хранливи, здрави оброци. Размислете за овошјето, зеленчукот и протеините од растително потекло.

Спорадично постење.

Спорадичното постење е едноставен начин да ги добиете придобивките од постот без да се чувствувате како да сте лишени од храна. Последниот оброк јадете го најдоцна до 19 часот навечер, и пробајте вкусна шолја кафе наутро наместо појадок следниот ден. Во овој пост, вашето тело е многу подобро способно да согорува масти. Штом ќе помине ручекот, ќе постете повеќе од 16 часа, со што вашиот дигестивен систем целосно се ресетира.

Етерично масло за триење на стомакот.

Ако се чувствувате како надуен балон, земете малку масло за тело и направете си масажа на стомакот или побарајте од вашиот најдобар пријател да ви помогне. Маслото од нане е неверојатно смирувачко, исто и маточината, гераниумот и темјанот!

Јога.

Јогата е најбрзиот начин да го вратите вашиот енергетски систем во рамнотежа, плус го подобрува вашето расположение. Обидете се да вклучите 20 до 30 минути наутро за да се вратите на патеката за вежбање. Ќе се чувствувате одлично во вашето тело за кратко време!

Јадете со намера

Јадењето со намера е врвен совет за да се избегнат чувствата на жалење кои следат после претерувањето на празниците. За да спречите штета на претстојните забави оваа празнична сезона, избегнувајте да претерувате со храна што вообичаено не би ја јаделе. На пример, ако обично избегнувате глутен или млечни производи, можеби нема да се чувствувате добро ако јадете голема количина „бидејќи се празници“. Спротивставете се на менталитетот и нема да се борите толку многу со начинот на размислување за детоксикација во јануари. Препуштете се на некоја веганска пита од тиква или мала порција од храната што ја направиле со љубов од вашето семејство и пријателите и уживајте во она што е во вашата чинија, без срам! Колку повеќе се стресувате поради ситниците, толку полошо ќе биде за вашето тело од самата храна! Јадете со благодарност и намера и негувајте ја љубовта што е внесена во вашите оброци.

Не мора да одите во крајности за да го ресетирате вашето тело по празничната гозба. Грижете се за вашето тело со намера да внимавате, да се храните и да се сакате.