ДЕСЕТ НАЈДОБРИ НАМИРНИЦИ ЗА ЗДРАВЈЕТО НА ОЧИТЕ

Храната богата со витамини, минерали и антиоксиданти ќе ви помогне да ги заштитите вашите очи од макуларна дегенерација и катаракта, која е поврзана со стареењето.

Еве 10 од најдобрите прехранбени производи, кои се одлични за здравјето на очите, да ги додадете во вашата исхрана.

1 ПЧЕНКА

Пченката е богат извор на лутеин и зеаксантин. Овие моќни каротеноиди ги штитат вашите очи од губење на видот поврзано со возраста, како и од катаракта.

Еден кочан содржи: 704kJ (168cal), 22,8g јаглехидрати, 9,1g влакна, 5mg натриум

2 МОРКОВИ

Овој зеленчук од сладок корен е богат со бета-каротен, антиоксиданс кој се претвора во витамин А во организмот. Ова го подобрува ноќниот вид, ја штити рожницата (површината на окото) и може да го забави губењето на видот поврзано со возраста.

Еден морков содржи: 172kJ (41кал), 6,5g јаглехидрати, 5,2g влакна, 49mg натриум

3 ПУТЕР ОД КИКИРИКИ

Кикириките се добар извор на витамин Е, моќен антиоксиданс што може да помогне во спречување на губење на видот и катарактата поврзана со возраста.

Една лажица содржи: 656kJ (157cal), 6,1g протеин, 2,4g заситени масти, 1,6g влакна, 6mg натриум

4 ЛОСОС

Оваа вкусна мрсна риба е одличен извор на омега-3 масни киселини. Овие масти го штитат здравјето на мрежницата со намалување на воспалението. Тие исто така можат да помогнат во спречување на сувост на очите.

150g сурово филе содржи: 1295kJ (310cal), 32,3g протеини, 4,2g масна маст, 63mg натриум

5 КЕЉ И ДРУГИ ЛИСНАТИ ЗЕЛЕНЧУЦИ

Лиснатиот зеленчук содржи моќни каротеноиди кои го штитат здравјето на мрежницата. Кељот содржи и витамини А, Ц и Е пријатни за очи.

Една чаша суров кељ содржи: 125kJ (30cal), 1,8g протеини, 3,9g јаглехидрати, 3,1g влакна, 17mg натриум

6 СЕМКИ ОД ТИКВА

Овие мали „бомби“ во исхраната се добар извор на цинк, кој помага во заштитата на мрежницата и може да го забави развојот на губење на видот поврзано со возраста.

Една лажица содржи: 281kJ (67cal), 3,5g протеин, 1,1g масна маст, 0,7g влакна, 2mg натриум

8 МАСЛИНОВО МАСЛО

Кралицата на маслата може да му помогне на вашето тело да апсорбира лутеин и зеаксантин, сите важни каротеноиди кои се од витално значење за добро здравје на очите.

Една лажица содржи: 681kJ (163cal)

9 ЖОЛЧИ ОД ЈАЈЦЕ

Жолчката од  јајцето која е преполна со хранливи материи е добар извор на антиоксиданти кои ја штитат мрежницата од сончева светлина и сина светлина што се емитуваат од екраните на компјутерите и мобилните телефони.

Една жолчка содржи: 272kJ (65cal), 6,4g протеин, 1,2g масна маст, 77mg натриум

10 ЛЕБЛЕБИЈА

Леблебијата е уште еден добар извор на цинк, кој помага во производството на меланин, пигмент кој ги штити вашите очи.

Половина чаша соджи: 402kJ (192кал), 5,4g протеини, 11,5g јаглехидрати, 4,1g влакна, 216mg натриум.

Постави одговор

Your email address will not be published.