Во Австралија масовно се протестира против новиот локдаун

Илјадници демонстранти пркосеа на локдаунот заради коронавирусот и се појавија на улиците на најголемите градови во Австралија, бидејќи земјата го забележа своите највисоки дневни бројки на заболени од почетокот на пандемијата.

Државите на Нов Јужен Велс (Нов Јужен Велс) – дом на најнаселениот град во Австралија, Сиднеј – и Викторија пријавија вкупно 886 инфекции во саботата, поради беснење на појавата на мутираниот Делта вирус.

Стотици маскирани демонстранти беа видени како маршираат низ Централната деловна област во Мелбурн пред да се соочат со полицијата неколку часа откако беше објавено предвремено заклучување за целата држава Викторија.

Шест полицајци беа хоспитализирани во протестите, со сомневање за скршен нос, скршен палец и потрес на мозокот, се вели во соопштението на полицијата.

Полицијата употреби спреј против некои членови на толпата, се проценува дека се повеќе од 4.000 луѓе. Стотици парични казни беа изречени за кршење на здравствените одредби, а 218 лица беа уапсени – од кои тројца за напад врз полицајци, соопшти полицијата во Викторија.
На протестите во Сиднеј, еден полицаец беше лекуван од повреди на главата и вратот, а 47 лица беа уапсени, соопшти полицијата на Нов Јужен Велс.