Авганистан: Евакуацијата продолжува иако Талибанците тврдат дека се со умерен став

Според известувањата на Дојче Веле, Обединетите Нации фрлија сомнеж врз тврдењата дека Талибанците станале помалку нетолерантни во последните 20 години. Воените авиони продолжуваат да превезуваат луѓе од аеродромот во Кабул.

Талибанците во вторникот ја одржаа првата прес -конференција откако ја презедоа контролата врз Авганистан. Портпаролот Забихула Муџахид рече дека ултраконзервативните бунтовници „нема да бараат одмазда“ и дека „на сите им е простено“.

Зборовите наидоа на скептицизам од ОН, додека Германија рече дека ќе им суди на Талибанците „според нивните постапки“, а не по нивните ветувања.

Во исто време, главниот обвинител на Меѓународниот кривичен суд (МКС) рече дека некои од неодамнешните случувања во Авганистан „може да претставуваат кршење на меѓународното хуманитарно право“, вклучително и „вонсудски егзекуции во форма на убиства за одмазда“.

Неколку земји, вклучувајќи ги Германија и САД, продолжија да превезуваат стотици луѓе надвор од аеродромот во Кабул. Околу 130 луѓе кои беа префрлени од Кабул во Ташкент во вторникот пристигнаа во германскиот град Франкфурт со комерцијален лет на Луфтханза рано наутро сабајлинава.

Авганистанскиот потпретседател Амрула Салех на Твитер во вторникот рече дека тој е „легитимен привремен претседател“ на земјата, откако претседателот Ашраф Гани избега во неделата. Тој претходно изјави дека нема да се „поклони“ пред Талибанците.

Во вторникот, исто така, пристигна и врвниот талибански лидер и ко-основач Мула Абдул Гани Барадар во градот Кандахар. Тој полета од Доха, каде што ја предводеше талибанската делегација во неуспешните мировни преговори со авганистанската влада.

Барадар е највисокиот функционер на исламистичката група за кој се знае дека се вратил во Авганистан. Се очекува тој да преземе клучна улога во секоја евентуална талибанска влада.