243 новозаразени 4 лица починаа со коронавирус, во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1831 тестирања, а регистрирани се 243 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-98, Куманово-11, Штип-7, Прилеп-12, Тетово-2, Струга-9, Велес-3, Битола-5, Охрид-5, Кавадарци-4, Гостивар-5, Гевгелија-5, Струмица-21, Крива Паланка-2, Радовиш-9, Кочани-11, Пробиштип-1, Демир Хисар-1, Берово-9, Валандово-4, Виница-2, Делчево-2, Свети Николе-12, Кичево-1,Неготино-2.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 100 оздравени пациенти од: Скопје-39, Куманово-4, Штип-2, Прилеп-3, Тетово-3, Струга-4, Велес-7, Битола-3, Охрид-3, Кавадарци-2, Гостивар-6, Гевгелија-2, Струмица-10, Пробиштип-1, Демир Хисар-1, Македонски Брод-1, Берово-1, Делчево-1, Кичево-2, Ресен-5.

Починати се 4 лица, пациент од Прилеп (65г.), од Битола (82г.), и двајца од Куманово (72 и 80г.). Три пациенти се починати во болница, еден вон болнички.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 18602, бројката на оздравени пациенти е 15264, на починати е 753, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2585. Денес се евидентираат четири контролни теста. Според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 7291, активни 891
Куманово 1795, активни 186
Дебар 287, активни 32
Штип 1275, активни 60
Прилеп 709, активни 134
Тетово 1472, активни 149
Струга 685, активни 50
Велес 337, активни 31
Битола 328, активни 73
Охрид 437, активни 37
Кавадарци 251, активни 49
Гостивар 943, активни 82
Гевгелија 135, активни 45 (8 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 18 на Богданци и 12 се странски државјани)
Струмица 293, активни 178
Крива Паланка 122, активни 36
Радовиш 99, активни 35
Крушево 20, активни 1
Кочани 403, активни 183
Пробиштип 117, активни 20
Демир Хисар 62, активни 2
Македонски Брод 93, активни 6
Пехчево 45, активни 4
Берово 122, активни 46
Валандово 44, активни 31
Виница 119, активни 30
Делчево 167, активни 83 (35 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
Кратово 26, активни 2
Свети Николе 371, активни 58
Кичево 333, активни 35
Ресен 164, активни 6
Неготино 57, активни 10 (12 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1831 теста се преку: ИЈЗ-502, ЦЈЗ Скопје-91, Авицена-336, Биотек-252, МАНУ -131, Жан Митрев (Филип Втори)-230, Систина со PCR метода -113, лабораторија Лаор –69, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-57, Инфективна клиника-10, ГАК-17, Синлаб-22, лаборатории од странство-1. Досега во земјата се направени вкупно 193.652 тестирања на Ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 7 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 78 пациенти. На кислородна поддршка се 47 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.

Во болницата во Козле хоспитализирани се 1 дете и 1 мајка позитивни на ковид-19, 3 деца и 3 мајки суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 6, а вкупно хоспитализирани се 33 пациенти. На респиратор се 3 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 15, а во болницата во Штип се 43 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 187, позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

Чаир – 65
Гази Баба – 102
Аеродром – 144
Карпош – 129
Центар – 142
Кисела Вода – 104
Ѓорче Петров – 64
Бутел – 32
Шуто Оризари – 18
Студеничани – 7
Сарај – 15
Арачиново – 6
Илинден – 35
Сопиште – 2
Чучер Сандево – 6
Петровец – 6
Зелениково – 3
Странец – 11
Нераспределен-0