Арсовски: Со задоцнување од еден месец, наместо ветените четири викенди без ДДВ, граѓаните ќе добијат едвај еден викенд

Во вечерашното издание на дебатната емисија “24 анализа” на ТВ 24 гостуваше портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Димче Арсовски, кој заедно со министерот Бектеши и Азири од Алијанса за Албанците зборуваше за ребалансот на буџетот, како и штетните политики кои владата под палка на СДСМ ги донесува изминатите речиси четири години.
Во однос на “викенд без ДДВ” Арсовски потенцираше дека мерката е крајно популистичка и нереална, но згора на тоа е задоцената мерка, поради тоа што Владата вети четири викенди без ДДВ, а не еден. Исто така, тие четири викенди требаше да се случат во септември, а не сега во октомври, вели Арсовски.

“Граѓаните ги бараа викендите без ДДВ затоа што Владата им ги вети многу одамна и токму поради тој притисок, сега Владата попушти и реши да има само еден викенд без ДДВ во октомври. Тоа не претставува никакво олеснување за граѓаните, затоа што граѓаните во оваа криза не добија никаква помош од државата и немаат пари да трошат, а камо ли да очекуваат поврат на ДДВ”, додаде Арсовски.

Владата дрско манипулира со проектите и мерките кои ги споделува низ јавноста, а граѓаните истовремено не можат да врзат крај со крај во месецот. Очигледно Владата живее во друг свет каде се е розово и народот има пари за расфрлање, а граѓаните во Република Македонија остануваат во сивилото и лагите на Владата, заврши Арсовски.