4 природни лекови против убоди од комарци

Го смируваат чешањето, црвенилото, отокот и воспалението на кожата по каснување од комарец

Во лето поминуваме повеќе време надвор. Во текот на оваа сезона, многу инсекти може да ве каснат и да предизвикаат проблеми со кожата и алергии. Комарците се едни од најчестите напаѓачи кои нè вознемируваат летото на плажа, во градината, во паркот или кога сме на отворено. А особено периодов кога има наезда на комарци.

Каснувањата од инсекти предизвикуваат чешање, црвенило, оток, болка и плускавци кои можат да се шират доколку не се лекуваат правилно. За да го смирите воспалението и реакцијата на телото на убодот, пробајте некои ефективни природни лекови против каснувања од инсекти.

Мед
Придобивките од медот се многубројни. Ја смирува кожата, нежно ја храни и ја хидрира, а неговите моќни антиинфламаторни и антибактериски својства го потиснуваат воспалението и ја штитат кожата од инфекции. Соединенијата во медот го потиснуваат ослободувањето на воспалителни ензими, со што се потиснува избезуменото чешање, црвенило, оток и непријатност.

Алое вера
Гелот од алое вера е ефикасно средство за ублажување на иритациите на кожата, изгореници и каснувања од инсекти. Природниот гел од алое содржи активна супстанција алоин, која има антиинфламаторни својства. Ги стимулира природните процеси на заздравување на кожата, го намалува чешањето и црвенилото. Гелот од алое вера е исто така погоден за себороичен дерматитис, егзема, шушкање и чешање. Ја навлажнува многу длабоко и ја смирува кожата.

Камилица
Камилицата ја смирува кожата поради нејзините антиинфламаторни својства. Со векови, таа е дел од народната медицина во целиот свет, заради нејзината ефикасност во олеснување на инфекции на кожата и воспаленија. Лушпата од камилица исто така помага при каснување од инсекти. Го смирува отокот, црвенилото, го намалува чешањето и го стимулира телото да се справи со проблемот побрзо.

Овесни снегулки
Ситно мелено овесна каша со малку вода е паста со моќни антиинфламаторни и смирувачки својства за кожата. Масажата со овес ја подобрува сувоста на кожата, го намалува флекирањето и грубоста, го смирува чешањето.