Thursday, November 30, 2023
домаВЕСТИЧаир и Сарај го бојкотираа состанокот на ДУИ, причина позициите на Груби...

Чаир и Сарај го бојкотираа состанокот на ДУИ, причина позициите на Груби и Османи

Двете кандидатури за министри од редовите на ДУИ од Скопје, таа на Артан Груби и Бујар Османи предизвикаа бројни реакции во партиските структури на ДУИ во скопските ограноци. Како знак на револт, скопските ограноци на ДУИ, Сарај и Чаир не учествуваа на состанокот на Генералниот совет, каде беа назначени новите министри.

Извори за албанските медиуми од ДУИ во Чаир и Сарај велат дека има големо незадоволство од нивното назначување без консултација со кој било огранок на ДУИ во Скопје.

-Ако Артан Груби и Бујар Османи имаат политичка совест и морал и ако ги почитуваат гласачите на Скопје, треба да си дадат оставки. Незадоволството и реакциите се големи и бројни, од структурата и од партиските активисти. Ова сериозно му штети на ДУИ и ги демотивира политичките активисти во Скопје. Оние што ја спроведоа изборната активност и кои беа избрани не беа земени предвид за консултации. ДУИ-Чаир и ДУИ-Сарај ги повикуваат Груби и Османи да ги почитуваат гласачите и политичките активисти да рефлектираат и да ги одбијат овие функции, велат извори од скопскиот огранок на ДУИ за албанските медиуми.

Носител на листа во првата Изборната единица беше Изет Меџити, а после него беше Др. Арбен Зибери, каде ДУИ собра 19.600 гласови, додека на ниво на Скопје ДУИ освои вкупно 30 000 гласови.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде

последно додадени

последно коментирани